Jak wyjaśnia pani pełnomocnik do spraw estetyzacji miasta, na małą architekturę miejską składają się ławeczki, barierki bezpieczeństwa, płotki, ogrodzenia, słupki np. niepozwalające zaparkować w danym miejscu, kosze na drobne śmieci, toalety publiczne, słupy ogłoszeniowe, przystanki MPK oraz wszelkie nośniki informacji miejskiej w tym kierunkowej i reklamowej.
- Problem polega na tym, że dziś doborem poszczególnych elementów zajmują się różne jednostki, bez nadzoru plastycznego. Efektem są drażniące mieszkańców, nieskoordynowane rozwiązania - mówi Chodyniecka-Kuberska.
Jej celem jest stworzenie jednolitej koncepcji dla takich elementów, która później zostanie wdrożona we wszystkich jednostkach. Dzięki wspólnej wizji, miasto będzie się wyraźnie porządkowało.
Na spotkaniu z jednostkami miejskimi Chodyniecka-Kuberska przedstawiła koncepcję podziału miasta na strefy meblowania podstawowego.
I tak, Stare Miasto - traktujemy wyjątkowo, charakter mebli zostanie wybrany w konkursie, meble będą unikatowe wykonane i zaprojektowane specjalnie dla Olsztyna. Konkurs ogłoszony zostanie najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku. Realizacja projektu nastąpi dopiero w 2012 roku. Strefa Miejska Nowoczesna charakteryzować się będzie użyciem stali, szkła, betonu, materiałów sztucznych. W tej strefie przewiduje się użycie jasnej kolorystyki, stalowej szarości, jasnego drewna. Strefa Miejska Historyczna to stal, żeliwo, drewno, materiały sztuczne, kolorystyka ciemna szarość, a nawet czerni. Strefa Rekreacyjno-Przyrodnicza charakteryzować się będzie kolorystyką z palety brązów od średniego do ciemnego.
Co prawda realizację projektu zaplanowano na 2012 rok, jednak już latem na Starym Mieście staną nowe tablice informacyjne w kolorach beżowym i brązowym. Ustawienie tablic to koszt około 100 tysięcy złotych.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz