Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2019-06-18 15:33

Cezary Kapłon

Konkurs Koło. Znamy zwycięską koncepcję toalety i placu zabaw przy jeziorze Długim [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Konkurs Koło. Znamy zwycięską koncepcję toalety i placu zabaw przy jeziorze Długim [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]
Tegoroczną edycję Konkursu Koło wygrali Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Poznaliśmy laureatów tegorocznej, 21. już edycji Konkursu Koło na projekt toalety publicznej i placu zabaw w Olsztynie przy jeziorze Długim. Nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł otrzymała czwórka początkujących architektów: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki za projekt „Wkoło Wesoło”.

reklama

Jury doceniło ich pracę za prostą i estetyczną formę z owalną platformą widokową. Jej atutem jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w tereny naturalne. Młodzi projektanci wykazali się także zrozumieniem potrzeb mieszkańców. Obiekt publiczny połączono funkcjonalnie ze strefą zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej, zlokalizowanej przy ul. Leśnej. W pozostałej przestrzeni terenu zaprojektowano strefy tematyczne, dostosowane do różnych potrzeb olsztynian. Zastosowano materiały naturalne m.in.: drewno. Zwrócono uwagę na założenia ekologiczne, np. zaprojektowano zbiornik na deszczówkę, czy postawiono na energooszczędność.

Bardzo dziękujemy za to najwyższe wyróżnienie. Szczerze mówiąc zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Jest to nasza pierwsza praca w tym zespole – powiedział Michał Hondo, jeden z laureatów.

Następnie laureat omówił ideę samego projektu. Jego główną cechą była integracja budynku toalety z placem zabaw. Dlatego pierwszym krokiem było włączenie pawilonu w obręb placu zabaw i wykorzystanie jego elewacji jako elementu tego placu, np. przyczepiona jest tutaj mała ściana wspinaczkowa. Jako że doskonale widać stąd jezioro, twórcy postanowili połączyć dwa poziomy górny i dolny rampą widokową. Jako że jest to rejon jezior i żeglarstwa, wykorzystali motyw liny, aby dzięki temu zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, tworząc pewnego rodzaju balustradę.

Mamy nadzieję, że nasz budynek przysłuży się aktywizacji społeczeństwa i byłby takim ciekawym elementem szlaku nad jeziorem. Warto wspomnieć, że oprócz samego pawilonu z placem zabaw zaprojektowaliśmy również poszczególne elementy ścieżki aktywności, które odpowiadają na potrzeby użytkowników w każdym wieku – dodał Michał Hondo.

Zwycięski projekt

W tym roku wpłynęło 250 prac konkursowych, z czego 170 było prawidłowo opublikowanych. Jury miało więc z czego wybierać. Jedną z jurorek była Magdalena Binerowska, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.

Prace prezentowały bardzo wysoki poziom. Był to niezwykle trudny temat. Połączenie wymagań związanych z zabudową kubaturową i z pomieszczeniami sanitarnymi. Z drugiej strony nienaruszalność przestrzeni. Utrzymanie naturalnego charakteru i zminimalizowanie tego efektu zagospodarowania, co było wymaganiem mieszkańców, którzy wciąż chcą postrzegać to jezioro jako leśne. Myślę, że młodzi ludzie się tutaj niesamowicie spisali. Było bardzo wiele różnych i skrajnych pomysłów. Uważam, że udało się wybrać tą pracę, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania – powiedziała w rozmowie z nami Magdalena Binerowska i dodała, że wybór zwycięzcy nie był łatwy, a dyskusje w jury były niezwykle burzliwe.

Znamy więc zwycięską koncepcję projektową. Co z wcieleniem jej w życie? Niestety, tu może być problem, bowiem miasto ma określony budżet na inne wydatki.

To inicjatywa firmy Koło, która zorganizowała konkurs na projekt. Oczywiście odbyło się to przy współudziale Urzędu Miasta. Otrzymaliśmy koncepcję, która będzie bazą do tego, by w przyszłości przygotować na jej podstawie projekt budowlany. I dopiero wtedy będziemy znali koszty budowy takiego obiektu. A mając tę wiedzę będziemy mogli poszukać ewentualnego źródła finansowania tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza.

Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości nie doczekamy się tej inwestycji. Chociaż według statystyk, toalety publiczne są jak najbardziej potrzebne. Na 12 tys. olsztynian przypada jeden taki obiekt. W dodatku jezioro Długie to drugi najchętniej odwiedzany akwen. Dlatego też postawienie szaletu miejskiego w tym miejscu wydaje się zasadne.

Konkurs Koło organizowany jest od ponad dwóch dekad. Na początku były to prace wyłącznie koncepcyjne. Zmieniło się to w 2007 roku, gdy Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz zaprojektowali toalety w Kazimierzu Dolnym. Od tego czasu projekty były realizowane m.in. w Warszawie (Pawilon Plażowy) czy w Krakowie.

Jak się okazuje, w większości polskich miast brakuje toalet publicznych. Pod koniec 2015 r. w ramach akcji „Nie olewamy miasta” mieszkańcy 8 największych miast w Polsce uznali, że w ich okolicy jest deficyt toalet.

Laureaci konkursu:

Grand Prix „Łazienka Koło 2019” (20 000 zł) – Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki

Wyróżnienie I stopnia (8000 zł) – Paweł Bussold

Wyróżnienie II stopnia (4000 zł) – Małgorzata Wyszyńska, Marta Szczepańska

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3000 zł) – Michał Poziemski, Magdalena Głażuk, Milena Hieronim, Katarzyna Tuszala

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3000 zł) – Konstanty Mikołajczak, Anna Bukowiej

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3000 zł) – Janusz Patalas-Pośrednicki

Debiut Roku (staż w pracowni Kuryłowicz & Associates) – Anna Świętkowska

Wyróżnienie Internautów (2000 zł) – Adrianna Żukowska, Urszula Dachnia, Tomasz Bałchański

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl