Jury doceniło ich pracę za prostą i estetyczną formę z owalną platformą widokową. Jej atutem jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w tereny naturalne. Młodzi projektanci wykazali się także zrozumieniem potrzeb mieszkańców. Obiekt publiczny połączono funkcjonalnie ze strefą zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej, zlokalizowanej przy ul. Leśnej. W pozostałej przestrzeni terenu zaprojektowano strefy tematyczne, dostosowane do różnych potrzeb olsztynian. Zastosowano materiały naturalne m.in.: drewno. Zwrócono uwagę na założenia ekologiczne, np. zaprojektowano zbiornik na deszczówkę, czy postawiono na energooszczędność.
– Bardzo dziękujemy za to najwyższe wyróżnienie. Szczerze mówiąc zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Jest to nasza pierwsza praca w tym zespole – powiedział Michał Hondo, jeden z laureatów.
Następnie laureat omówił ideę samego projektu. Jego główną cechą była integracja budynku toalety z placem zabaw. Dlatego pierwszym krokiem było włączenie pawilonu w obręb placu zabaw i wykorzystanie jego elewacji jako elementu tego placu, np. przyczepiona jest tutaj mała ściana wspinaczkowa. Jako że doskonale widać stąd jezioro, twórcy postanowili połączyć dwa poziomy górny i dolny rampą widokową. Jako że jest to rejon jezior i żeglarstwa, wykorzystali motyw liny, aby dzięki temu zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, tworząc pewnego rodzaju balustradę.
– Mamy nadzieję, że nasz budynek przysłuży się aktywizacji społeczeństwa i byłby takim ciekawym elementem szlaku nad jeziorem. Warto wspomnieć, że oprócz samego pawilonu z placem zabaw zaprojektowaliśmy również poszczególne elementy ścieżki aktywności, które odpowiadają na potrzeby użytkowników w każdym wieku – dodał Michał Hondo.
Zwycięski projekt
W tym roku wpłynęło 250 prac konkursowych, z czego 170 było prawidłowo opublikowanych. Jury miało więc z czego wybierać. Jedną z jurorek była Magdalena Binerowska, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.
Prace prezentowały bardzo wysoki poziom. Był to niezwykle trudny temat. Połączenie wymagań związanych z zabudową kubaturową i z pomieszczeniami sanitarnymi. Z drugiej strony nienaruszalność przestrzeni. Utrzymanie naturalnego charakteru i zminimalizowanie tego efektu zagospodarowania, co było wymaganiem mieszkańców, którzy wciąż chcą postrzegać to jezioro jako leśne. Myślę, że młodzi ludzie się tutaj niesamowicie spisali. Było bardzo wiele różnych i skrajnych pomysłów. Uważam, że udało się wybrać tą pracę, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania – powiedziała w rozmowie z nami Magdalena Binerowska i dodała, że wybór zwycięzcy nie był łatwy, a dyskusje w jury były niezwykle burzliwe.
Znamy więc zwycięską koncepcję projektową. Co z wcieleniem jej w życie? Niestety, tu może być problem, bowiem miasto ma określony budżet na inne wydatki.
– To inicjatywa firmy Koło, która zorganizowała konkurs na projekt. Oczywiście odbyło się to przy współudziale Urzędu Miasta. Otrzymaliśmy koncepcję, która będzie bazą do tego, by w przyszłości przygotować na jej podstawie projekt budowlany. I dopiero wtedy będziemy znali koszty budowy takiego obiektu. A mając tę wiedzę będziemy mogli poszukać ewentualnego źródła finansowania tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza.
Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości nie doczekamy się tej inwestycji. Chociaż według statystyk, toalety publiczne są jak najbardziej potrzebne. Na 12 tys. olsztynian przypada jeden taki obiekt. W dodatku jezioro Długie to drugi najchętniej odwiedzany akwen. Dlatego też postawienie szaletu miejskiego w tym miejscu wydaje się zasadne.
Konkurs Koło organizowany jest od ponad dwóch dekad. Na początku były to prace wyłącznie koncepcyjne. Zmieniło się to w 2007 roku, gdy Piotr Musiałowski i Łukasz Przybyłowicz zaprojektowali toalety w Kazimierzu Dolnym. Od tego czasu projekty były realizowane m.in. w Warszawie (Pawilon Plażowy) czy w Krakowie.
Jak się okazuje, w większości polskich miast brakuje toalet publicznych. Pod koniec 2015 r. w ramach akcji „Nie olewamy miasta” mieszkańcy 8 największych miast w Polsce uznali, że w ich okolicy jest deficyt toalet.
Laureaci konkursu:
Grand Prix „Łazienka Koło 2019” (20 000 zł) – Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki
Wyróżnienie I stopnia (8000 zł) – Paweł Bussold
Wyróżnienie II stopnia (4000 zł) – Małgorzata Wyszyńska, Marta Szczepańska
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3000 zł) – Michał Poziemski, Magdalena Głażuk, Milena Hieronim, Katarzyna Tuszala
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3000 zł) – Konstanty Mikołajczak, Anna Bukowiej
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3000 zł) – Janusz Patalas-Pośrednicki
Debiut Roku (staż w pracowni Kuryłowicz & Associates) – Anna Świętkowska
Wyróżnienie Internautów (2000 zł) – Adrianna Żukowska, Urszula Dachnia, Tomasz Bałchański
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz