Jeden z petentów olsztyńskiego Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta, przy okazji rejestrowania swojego pojazdu, natrafił na fragment dokumentu, który wzbudził jego wątpliwości. Do wniosku dołączone było oświadczenie, w którym petent musiał uzasadnić, że Olsztyn jest jego „centrum życiowym”.
Oświadczam, że przebywam na stałe w mieście Olsztynie pod wyżej wskazanym adresem z zamiarem stałego pobytu. Ponadto oświadczam, że Olsztyn jest moim centrum życiowym, gdyż...
- mówi fragment oświadczenia.
Petent nie zgodził się ze stwierdzeniem umieszczonym w dokumencie. Nie uważał, aby to, że mieszka w Olsztynie, świadczyło, że właśnie to miasto jest jego „życiowym centrum”. Zapytawszy urzędniczkę, czy wypełnienie wykropkowanego pola jest konieczne, usłyszał, że tak.
Co dokładnie oznacza kontrowersyjne stwierdzenie w dokumencie? Czy aby pomyślnie rozpatrzono wniosek w olsztyńskim urzędzie musimy uzasadnić, dlaczego „lubimy” to miasto?
Okazuje się, że cytowany fragment oświadczenia może być różnie interpretowany. Przez petenta został on natomiast zrozumiany niepoprawnie.
- W systemie CEPIK, którym posługują się urzędnicy wydziałów komunikacji w całej Polsce, można łatwo określić (na podstawie numeru pesel), czy dana osoba jest gdzieś zameldowana czy nie. Jeśli nie ma adresu zameldowania lub jest zameldowana w innym mieście, wówczas musi wypełnić stosowne oświadczenie. Tam właśnie zastosowane jest określenie "centrum życiowe". Zgodnie z prawem w Polsce sprawy dotyczące zakupu lub sprzedaży auta i rejestracji pojazdu załatwia się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu stałego. Dlatego w wielu urzędach, w całym kraju, stosuje się określenie "centrum życiowego". To niezbędne by móc dany wniosek przyjąć i obsłużyć – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartosiewicz.
Wypełnienie oświadczenia dołączonego do wniosku jest zatem konieczne jedynie dla osób, które nie są zameldowane w Olsztynie. Co znaczy jednak określenie „centrum życiowe”?
- Centrum życiowe określa, że w momencie zgłoszenia się do urzędu, w celu załatwienia sprawy, dana osoba przebywa pod wskazanym adresem z zamiarem pobytu stałego. Nie można na dany dzień posiadać kilku miejsc zamieszkania, choć zrozumiałym jest, że w ciągu roku można przebywać przez jakiś czas pod innym adresem. Jednak sprawy powinny być załatwiane właśnie w „centrum życiowym", które ta osoba deklaruje w składanym oświadczeniu. Od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy, które nakazują urzędom nakładanie kar za nieterminowe zawiadomienie o nabyciu i zbyciu pojazdu, bądź nie przerejestrowaniu pojazdu w terminie. Zatem jeśli dana osoba zadeklaruje, że konkretna miejscowość jest jej „centrum życiowym", wówczas urząd, który się tam znajduje, ma obowiązek egzekwować należności, jeśli takowe występują – dodaje rzecznik.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz