– Organizacja poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny jest w gestii księży proboszczów – przyznał w rozmowie z nami ks. kan. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej.
Dodał jednak, że bez względu na to, jak w danej parafii zwyczaj ten ma funkcjonować, należy zachować obowiązujące normy sanitarne.
– W przypadku zastosowania formy tradycyjnej, czyli w kościele lub na placu przykościelnym, wierni powinni trzymać koszyki w rękach, natomiast kapłan odmawia modlitwę bez pokropienia, czyniąc jedynie znak krzyża – powiedział ks. Sawicki.
Jednak „święconka”, podobnie jak w ubiegłym roku (Koronawirus. Jak w tym roku poświęcić pokarm?), może mieć również charakter liturgii domowej.
– Przed wielkanocnym śniadaniem błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Tekst modlitwy błogosławieństwa dostępny będzie w parafiach i na stronie internetowej archidiecezji warmińskiej – dodał rzecznik archidiecezji.
Przypomnijmy, że nadchodzi także Noc Konfesjonałów, w trakcie której katolicy będą mogli się wyspowiadać przed Wielkanocą. Niestety, w wydarzeniu uczestniczy zaledwie 66 kościołów z całej Polski. W Olsztynie, ani na Warmii, nie będzie takiej możliwości, jednakże kilka parafii z Mazur zapowiedziało już, że otworzą kościoły dla wiernych. Wśród nich są katedra św. Wojciecha w Ełku, Parafia Wojskowo-Cywilna Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku, Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku czy Parafia Dobrego Pasterza w Węgorzewie. Godziny otwarcia kościołów dostępne są na stronach poszczególnych parafii.
Komentarze (24)
Dodaj swój komentarz