Na osobliwą oprawę wizualną w dziale Raport zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników. Zdjęcia Jacka Kurskiego, Danuty Holeckiej, Michała Rachonia i Krzysztofa Ziemca pojawiły się podczas wykonywania utworu "Po Co Wolność", którego tekst odnosi się do telewizji.
Wolność. Po co wam wolność?
Macie przecież telewizję
- rozpoczyna się napisany przez Kazika Staszewskiego w 1989 roku tekst. Krytykować miał on treści, jakie można było zobaczyć m.in. w Dzienniku Telewizyjnym, kojarzonym najczęściej z propagandą PRL. Wiele osób nadal uważa go za aktualny, zwłaszcza od czasu, gdy stery nad Telewizją Polską przejął Jacek Kurski.
Historia Kurskiego i TVP sięga lat 90., kiedy współtworzył m.in. ""Sprawę Dla Reportera" czy programy publicystyczne jak "Lewiatan" oraz "Rozmowy Kanciastego Stołu". Od początku dziennikarskiej działalności był także zaangażowany politycznie. W 1992 roku wyreżyserował film "Nocna Zmiana", ukazujący kulisy upadku rządu Jana Olszewskiego. W 2001 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, przez krótki czas był także działaczem Ligi Polskich Rodzin. W 2005 roku był szefem kampanii wyborczej Lecha Kaczyńskiego. To właśnie Kurski podczas jednego z wywiadów przed II turą wyborów wspomniał o "dziadku w Wermachcie", co mogło sprawić że Donald Tusk, będący faworytem po pierwszej turze, przegrał wybory.
W roku 2016 Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej. Medioznawcy zarzucają, że uczynił ze stacji "tubę propagandową" rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Wśród najbardziej znanych prezenterów wieczornego wydania Wiadomości, kojarzonych ze zmianą w tonie, jaka zaszła wraz z objęciem władzy nad TVP przez Kurskiego, znajdują się Danuta Holecka oraz Michał Rachoń. Do 2019 roku prowadzącym był także Krzysztof Ziemiec, obecnie prezenter Teleexpressu.
Fotomontaże przedstawiające pracowników TVP i jej byłego już prezesa są stałym elementem oprawy graficznej Kultu. Po raz pierwszy pojawiły się w roku 2019 na Pol'and'Rock Festival, czym wywołały sporą burzę medialną. Kazik Staszewski znany jest ze swoich bezkompromisowych opinii i kontrowersyjnych tekstów, czego przykładem mogą być takie utwory, jak "Polska", "100 000 000", "Łysy Jedzie Do Moskwy", czy "Lewy Czerwcowy", odnoszący się do książki Kurskiego opisującej wydarzenia zekranizowane później w "Nocnej Zmianie".
Ostatnim przykładem kontrowersji był singiel pod tytułem "Twój Ból Jest Większy Niż Mój". Utwór ten adresowany był do prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który w 2020 roku, mimo zakazu spowodowanego stanem epidemii koronawirusa, odwiedził cmentarz.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz