Na początku tygodnia informowaliśmy o tym, że ratusz unieważnił przetarg na na zakup energii elektrycznej na 2023 rok (Władze Olsztyna unieważniają przetarg na zakup energii elektrycznej). Koszty są wyższe o 540 proc. w przypadku zasilania budynków oraz o 380 proc. jeśli chodzi o oświetlenie uliczne. Ceny zaproponowane przez dostawców prądu są nie do udźwignięcia przez budżet samorządu. Dlatego prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz nakazał jednostkom podległym miastu na przekazanie planów oszczędzania energii.
Obecna sytuacja zmusza nas do podjęcia niekomfortowej decyzji wdrożenia procedur prowadzących do zmniejszenia zużycia mediów w naszych obiektach. Ograniczenie zużycia mediów ma na celu obniżenie ponoszonych przez gminę kosztów, ale również może się przyczynić do zmniejszenia niedoborów paliw energetycznych na rynku, obniżenia ich ceny oraz również uniknięcia ryzyka wprowadzenia ograniczeń w dostawach ciepła i energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców
- brzmi fragment pisma skierowanego do miejskich podmiotów.
W piątek (16 września) przedstawiciele OSiR-u przedstawili włodarzowi swoje propozycje oszczędzania.
- Przygotowaliśmy kilka wariantów oszczędności zużycia energii elektrycznej. Padły konkretne propozycje – przekazał mediom Zbigniew Szymula, rzecznik placówki.
Jedną z propozycji jest wyłączenie z użytkowania basenu miejskiego przy ul. Mariańskiej. Kolejne zakładają mniejsze zużycie oświetlenia na sztucznych lodowiskach na Pieczewie i na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego.
- Jedna z propozycji zakłada także ograniczenie godzin otwarcia tych obiektów. Oszczędności nie dotkną Aqausfery, bo ponowne ogrzewania wody to wydatek kilkudziesięciu tysięcy jednorazowo. Strata byłaby wyższa od zysku – dodał Szymula.
W przypadku stadionu przy al. Piłsudskiego urzędnicy nie wykluczają, że będą się starali o przekładanie meczów Stomilu Olsztyn na wcześniejsze godziny, aby ograniczyć używanie jupiterów.
Czytaj również:
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz