Na kontenerach znajdują się napisy "Dar Serca" wraz z numerem telefonu. Po raz kolejny na przestrzeni roku próbowaliśmy się skontaktować z ich właścicielem. Niestety – ponownie bez odzewu.
W sieci nie można także znaleźć konkretnych informacji, czym "Dar Serca" jest i co dzieje się dalej z odzieżą. Po wpisaniu w wyszukiwarkę wspomnianej nazwy i nr tel., możemy znaleźć za to wpisy z 2015 roku na jednym z forów internetowych.
- Sprzedam duże ilości odzieży posklepowej z co tygodniowej wymiany. Odzież: Szwecja, Anglia. Stała współpraca; e-mail: [email protected] tel. 789-268-800
- traktuje.
Istnieją organizacje, stowarzyszenia i fundacje wykorzystujące w nazwie "dar serca", natomiast dane kontaktowe na kontenerach, zgadzają się jedynie z tajemniczym wpisem.
"Incognito" działalność, to nie jedyny problem. Wiele z kontenerów pojawiło się na mapie Olsztyna nielegalnie – bez zgody spółdzielni. Taka sytuacja miała miejsce przy ul. Kasprzaka, gdzie w trakcie ich instalacji, dodatkowo uszkodzono znajdującą się tam altanę.
Z kolei na pojemnikach tuż przy skrzyżowaniu ul. Barcza z ul. Turowskiego, umieszczono naklejkę z kontaktem przypisanym do nidzickiej Fundacji Humanitarnej „Tęcza”. W Internecie można znaleźć natomiast informacje, że z "Tęczą" nie ma kontaktu, nie odbierają także przygotowanej do oddania odzieży.
***
Przeczytaj również: Plaga nielegalnych kontenerów na odzież w Olsztynie. Nowy pomysł na biznes?
***
Dodatkowo, niezaufane kontenery celowo przypominają pojemniki Polskiego Czerwonego Krzyża. Na pojemnikach należących do PCK, znajdziemy - oczywiście - logo z krzyżem wraz z nr KRS.
W tym przypadku zbiórka odzieży jest bardziej transparentna. Na stronie internetowej PCK możemy przeczytać: "część z nich trafia do odsprzedaży, a uzyskane środki wspierają działalność statutową Polskiego Czerwonego Krzyża, zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności".
Oddawana do kontenerów "z krzyżem" odzież musi być czysta i nadająca się do ponownego użycia (nie są alternatywą Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie możemy pozbyć się starych tekstyliów).
Należy skrupulatnie uważać czy nasze ubrania na pewno trafią do potrzebujących, czy... do pobliskiego lumpeksu.
Bałagan przy ul. Obrońców Tobruku 6 powinien zostać posprzątany przez właściciela, natomiast pozostaje on nieuchwytny.
Problemy z kontaktem mają również instytucje, np. Zarząd Dróg Zieleni i Transportu oraz spółdzielnie mieszkaniowe, na których terenie nielegalnie pojawiły się kontenery. Jak powiedziała rzeczniczka ZDZiT-u w 2024 roku, planowane jest wszczęcie postępowania, które miałoby skutkować nałożeniem kary na właścicieli kontenerów.
Według badań, materiał bawełniany rozkłada się do 5 miesięcy, ale już element garderoby z tworzyw sztucznych – 200 lat i więcej. Statystyki mówią, że aż 60% ubrań na świecie, zawiera przynajmniej jedną z różnych form plastiku - poliestru, nylonu lub akrylu.
W marcu w okolicach al. Obrońców Tobruku pojawiły się znaki na temat płazów, które ze względu na pobliskie rzeki – Łynę i Kortówkę – migrują na tym obszarze w celu rozrodu.
Sklep, obok którego znajduje się kontener z porozrzucaną wkoło odzieżą, jest ulokowany mniej-więcej pośrodku obydwu wspomnianych rzek. Leżące na ziemi oraz częściowo w wodzie odpady, zdecydowanie są więc zagrożeniem ekologicznym, nie tylko niemiłym widokiem [WIĘCEJ: Olsztyn. Kierowco, zwolnij! Nowe znaki ostrzegają przed migrującymi płazami].
Warto dodać, że od początku 2025 roku nie należy wrzucać starych ubrań do zmieszanych odpadów. Trzeba je oddać, do któregoś ze wspomnianych wcześniej PSZOK-ów, a najlepiej – przekazać dalej, jeśli stan materiałów na to pozwala.
Alternatywą jest oddanie odzieży np. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Olsztynie funkcjonuje również Punkt Wymiany Rzeczy Używanych – znajduje się w PSZOK-u przy ul. Towarowej 20a.
Powrót ubrań (nie tylko – mowa tutaj również o meblach, naczyniach, książkach czy rowerach) do ponownego obiegu, zdecydowanie przyczynia się do ograniczenia generowania odpadów.
Polecamy być ostrożnym, natomiast nie zniechęcać się do pomocy.
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz