Lubawa leży w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie iławskim. Dzięki drodze krajowej nr 15 jest dobrze skomunikowania z innymi większymi ośrodkami gospodarczymi jak Ostróda czy Nowe Miasto Lubawskie. Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat cieszy się ogromnym przyrostem ludności.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w ostatnim dniu grudnia 2023 r. liczba mieszkańców Lubawy wynosiła 9 963. Obecnie są to 10 602 osoby.
Dla porównania, w 2002 r. w mieście mieszkało 9 117 osób, więc biorąc pod uwagę obecny wynik, mamy do czynienia ze wzrostem o blisko 16,5 procent.
Jak informuje serwis „Polska w Liczbach”, Lubawa posiada także najwyższy przyrost naturalny w województwie warmińsko-mazurskim (10,4 na 1000 mieszkańców).
W 2023 r. na świat przyszło aż 56 lubawian – 27 dziewczynek i 29 chłopców.
Redakcja portalu Olsztyn.com.pl skontaktowała się z burmistrzem miasta, Maciejem Radtke, który wskazał, iż sukces Lubawy spowodowany jest połączeniem wielu czynników, m.in. „nadążaniem” za potrzebami mieszkańców, zaufaniem ze strony środowiska biznesu, wsparciem przedsiębiorców, a także zapewnianiem miejsc pracy, czy wsparcia finansowego dla rodzin (program „Lubawskie becikowe”, jako budowanie więzi z gminą od pierwszych dni życia).
- Lubawa jest miastem pokoleniowym. Jeżeli każde kolejne pokolenie zakłada swój dom tutaj, to znaczy, że nadążamy za potrzebami mieszkańców. Taki stan rzeczy nie jest jedynie zasługą samorządu, ale również środowiska biznesu, które nam zaufało i odważnie z sukcesem realizuje kolejne inwestycje. My trochę im w tym pomagamy. Stosujemy ulgi dla przedsiębiorców, zwalniając ich na okres pięciu lat z płacenia podatku od nowo powstałych nieruchomości, jeżeli zadeklarują i utrzymają wzrost zatrudnienia.
I dodaje: - Dzięki temu wartość inwestycji na przestrzeni ostatnich lat wyniosła ponad 120 mln zł i w tym czasie powstało 6 ha obiektów pod dachem. A jeżeli jest praca, to są ludzie, którzy, nie chcąc tracić czasu na dojazdy, szukają tutaj mieszkania. Wzrost liczby mieszkańców jest dla nas przesłanką do organizacji czasu wolnego, czyli inwestycji w infrastrukturę sportową, obiekty kulturalne oraz w wachlarz zajęć tematycznych. Takie jest nasze zadanie. Jesteśmy wszak miasteczkiem Cittaslow.
Warto wspomnieć, iż od kilku lat w mieście funkcjonują również karty lojalnościowe: Lubawska Karta Mieszkańca, Seniora, Dużej Rodziny czy Przyjaciela Lubawy, dzięki którym ich posiadacze zyskują szereg zniżek w opłatach w miejskich jednostkach organizacyjnych, jak i u lokalnych przedsiębiorców, którzy przystąpili do programów.
W Lubawie ma siedzibę jedna z większych Polsce firm zajmujących się produkcją z drewna, jak również to właśnie stąd pochodzi wicemistrz Polski w futsalu.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz