Mieszkańcy mogą pokazać miastu, że zależy im na tym, aby ulepszać targowiska. Jedno kliknięcie wystarczy, żeby z budżetu Olsztyna wygospodarować 100 tys. zł. na kampanię rozwojową targowisk.
Stolica Warmii i Mazur, a więc regionu rolniczo-turystycznego, powinna chwalić się, tym co rodzi okoliczna ziemia i pokazywać to w pigułce w Olsztynie. Dlatego pomysłodawcy projektu chcą wypromować i zreorganizować miejskie targowiska.
- Skracanie łańcuchów dostaw z pola na stół, zmniejszanie naszego śladu węglowego i wpływu na planetę, konsumpcja lokalnej żywności - to wszystko dają nam targowiska - mówi jedna z organizatorek projektu, Marcelina Chodyniecka-Kuberska. - Targowiska trzeba pilnie reorganizować, upowszechniać, łączyć siły z innymi podmiotami, promującymi zdrową żywność i rolnictwo – dodaje.
Na targach w Olsztynie handluje około 500 osób. To wielki zakład pracy i narzędzie ekonomii społecznej. Szansa dla osób mniej zamożnych, aby dorobić np. poprzez sprzedaż kwiatów czy warzyw z własnej działki. Warto też pamiętać o zdrowotnych walorach ekologicznych produktów. Naturalne jedzenie ogranicza alergie i eliminuje wiele schorzeń cywilizacyjnych.
Głosując na „Olsztyńskie Targowiska” wspierasz szereg działań, których celem będzie zbudowanie nowej marki Olsztyna, opartej między innymi na handlu ulicznym i targowym. Projekt obejmie następujące działania:
- zebranie dobrych praktyk z innych miast, polskich i europejskich (+ rekomendacje dla Olsztyna);
- konferencja tematyczną z udziałem gości z miast „referencyjnych”;
- spacery badawcze i cykl warsztatów z udziałem mieszkańców i podmiotów istotnych dla rewitalizacji wybranych obszarów miasta i ich sąsiedztw;
- konkursy ideowe i projektowe dla studentów i profesjonalistów;
- cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci (promocja zdrowej żywności);
- skierowana do olsztynian kampania edukacyjna i promująca lokalną zdrową żywność oraz promująca miejsc ważnych dla lokalnych społeczności (strona internetowa, wydawnictwa promocyjne i akcje medialne).
Przedstawiamy Państwu nasz reportaż społeczny z olsztyńskich targowisk i zachęcamy do głosowania poprzez stronę glosujobo.olsztyn.eu/projekty. Daj 3 punkty na projekt nr 28!
Komentarze (38)
Dodaj swój komentarz