Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-08-09 11:03

Iwona Starczewska

Łynostrada będzie gotowa za rok

Jeszcze w tym miesiącu urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na realizację wyczekiwanej przez mieszkańców miasta Łynostrady. Budowa traktu pieszo-rowerowego brzegami Łyny miałby się zakończyć w sierpniu przyszłego roku.

reklama

Przypomnijmy, Łynostrada – czyli szlak pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki Łyny to pomysł zgłoszony do realizacji w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcy – Forum Rozwoju Olsztyna i Wizja Lokalna – starali się o środki na fragment trasy od ulicy Tuwima do Artyleryjskiej.

Projekt początkowo miał być realizowany w 2016 roku, jednak władze miasta postanowiły rozszerzyć jego realizację na cały olsztyński odcinek rzeki Łyny. Urzędnicy postanowili więc, że środki z budżetu obywatelskiego staną się wkładem własnym koniecznym do pozyskania większej sumy na realizację Łynostrady aż do Brzezin.

W kwietniu miastu udało się podpisać umowę na dofinansowanie projektu, a jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac. Te miałyby ruszyć jesienią tego roku, a zakończyć się najpóźniej w sierpniu 2018 roku.

Jak ma wyglądać Łynostrada?

Opis trasy przygotowali inicjatorzy projektu – Forum Rozwoju Olsztyna:

 

Odcinek między ul. Kalinowskiego, a ul. Tuwima

Ma to być wspólny ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5m., biegnący po grzbiecie wału przeciwpowodziowego, o nawierzchni naturalnej.

Przejazd przez ul. Tuwima

„Łynostrada” będzie przebiegała na drugą stronę ul. Tuwima przez skrzyżowanie z ul. Iwaszkiewicza. Po wybudowaniu połączenia między parkiem Centralnym a Parkiem Podzamcze pod mostem Jakuba będzie to jedyny punkt kolizyjny z ruchem samochodowym.

Odcinek między ul. Tuwima a ul. Obrońców Tobruku

Na tym odcinku, na prawie całej długości, droga rowerowa będzie oddzielona od chodnika pasem zieleni. Droga rowerowa ma być wykonana z asfaltu, a chodnik z kostki betonowej. Dzięki zdecydowanej reakcji wnioskodawców (FRO i Wizji Lokalnej) chodnik znajdzie się bliżej Łyny. Szerokość chodnika ma wynosić 3m., szerokość drogi rowerowej 2,5m. Przewidziano miejsca na ławki. Zaznaczono dwie opcje stawiania ławek przy chodnikach: między chodnikiem a rzeką – tyłem do rzeki oraz między chodnikiem a drogą rowerową – przodem do rzeki. W naszej opinii zdecydowanie lepszą opcją są ławki przodem do rzeki.

Odcinek między ul. Obrońców Tobruku a ul. Niepodległości

Tutaj z kolei będzie wspólny trakt pieszo-rowerowy o szerokości 3,5m., wykonany z kostki betonowej niefazowanej. Na tym odcinku przewidziano miejsce na dwie polany rekreacyjne. Tam chodnik będzie przebiegał osobno od drogi rowerowej.

Odcinek między ul. Niepodległości a Lasem Miejskim (infrastruktura istniejąca lub w trakcie realizacji)

Ten fragment w większości już istnieje. Są to drogi rowerowe przebiegające przez Park Centralny oraz Przez Park Podzamcze. Wkrótce powstanie przejazd pod mostem Jakuba łączący obydwa parki.

Odcinek przez Las Miejski, od ul. Artyleryjskiej do mostu na rzece Wadąg


Tutaj również będzie wspólny trakt pieszo-rowerowy wykonany z betonowej kostki niefazowanej. Początkowo, na odcinku ok. 175m będzie przebiegał równolegle po obu stronach Łyny. Odcinek po stronie zachodniej będzie przedłużeniem zamkniętego obecnie tunelu przy Artyleryjskiej aż do starego mostku przez rzekę. Tam będzie się łączył z odcinkiem przebiegającym po stronie zachodniej (przy przepompowni ścieków). Dalej pod górę dawnym szlakiem z Jakubowa. Ze względu na to, że trakt będzie przebiegał nad stromą skarpą będzie zabezpieczony palisadą i barierkami. Następnie trakt będzie przebiegał po zachodniej stronie Łyny aż do Mostu Smętka. Nawierzchnia ma być gruntowa, mineralna. Miejscami mają być tylko uzupełnione braki nawierzchni. Od Mostu Smętka do rzeki Wadąg nadal nawierzchnia gruntowa, mineralna.

Jak informują działacze Forum Rozwoju Olsztyna, cieszą się, że ich pomysł pozwoli wykorzystać urok rzeki Łyny.

- Cieszymy się z tego i kontynuujemy działania z tym związane. Dlatego w tym roku, razem ze Stowarzyszeniem Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) oraz z mieszkańcami, zgłosiliśmy w ramach OBO projekt zagospodarowania drugiego brzegu rzeki Łyny, między ul. Obrońców Tobruku a ul. Grzegorzewskiej – dodaje  FRO.

Źródło: FRO/własne

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • aaaaa 2017-08-09 15:03:33 88.156.*.*
    Pozyjemy - zobaczymy. Prezydent obiecuje Łynostradę juz 3 lata....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Jadwiga_Misiak 2017-08-09 14:24:27 79.184.*.*
    Udało się. Udało się. Omatkoboska udało się. "W kwietniu miastu udało się podpisać umowę na dofinansowanie projektu, a jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac. " To teraz zaśpiewam: jeszcze jeden, jeszcze jeden, jeszcze jeden. :)))))) Kwintesencja działalności Urzędu Miasta Olsztyna, jego Szefa (PMO) Radnych, itd. OBO? dajcie spokój. Niech nam się wydaje, że my coś wybieramy, mamy na coś wpływ, a Oni? Oni? Im się uda. Zrobić nas w bambuko? Jak uchwalany jest corocznie budżet miasta Olsztyna, skoro te wydatki realizowane są według zasady "uda się lub się nie uda"?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • wygrana w 2015 2017-08-09 12:25:56 88.156.*.*
    Za rok w 2026r będzie gotowa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1

www.autoczescionline24.pl