W zeszłym tygodniu w redakcji Olsztyn.com.pl złożył wizytę Adrian Zandberg – rywal Biejat w wyścigu o fotel prezydenta oraz były partyjny kolega (Magdalena Biejat wystąpiła z Lewicy Razem w październiku 2024 roku).
- Uważam, że nie ma sensu, będąc lewicą, siedzieć na "ławce rezerwowych" i czekać na idealne warunki do zmieniania świata – tłumaczy swoją decyzję. - Współpracuję z lewicą, która pracuje w rządzie. Uważam, że lewica powinna walczyć wtedy, kiedy tylko nadarza się okazja, by krok po kroku budować państwo dobrobytu.
* * *
Zobacz i posłuchaj: Adrian Zandberg: "W Polsce pozwalamy najbogatszym, aby jeździli na gapę" [WIDEO]
* * *
Biejat wymieniła także inicjatywy lewicowych polityków rządowych, np. "rentę wdowią", wolną wigilię czy strategię cyfryzacji Polski. Jej zdaniem, wiele z inwestycji w politykę socjalną, się zwróci: - W podatku VAT i w konkretnych zakupach, te pieniądze wrócą do naszej gospodarki i budżetu państwa – wyjaśnia Biejat.
Następnie wicemarszałkini senatu wypowiedziała się w kwestii wieku emerytalnego, który – jej zdaniem – powinien być wyrównany dla obu płci.
- Nie powinniśmy podwyższać wieku emerytalnego, to nie jest dobry kierunek. Wiele osób w wieku tuż przed- i po-emerytalnym, wolałaby zostać na rynku pracy – mówi kandydatka na prezydenta.
Jej zdaniem, głównym zadaniem rządu na ten moment w kwestii seniorów, jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób starszych (ma to miejsce np. w Danii) oraz lepsze warunki pracy dla takich osób, m.in. poprzez skrócenie wymiaru godzin w pracy.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach poruszono także temat zasady dwukadencyjności w przypadku prezydentów, wójtów czy burmistrzów.
- W zbyt wielu miejscach brak kadencyjności prowadził do "zabetonowania" sceny politycznej - powiedziała senatorka, kontynuując: - Nawet najlepszy polityk, kiedy zbyt długo jest na tym samym stanowisku, traci wyczucie, kontakt z mieszkańcami i wyborcami.
I dodaje: - Dużym problemem jest to, jak wysoki jest realny próg wyborczy. Teoretycznie mamy próg wyborczy 5%, ale de facto, żeby zostać radnym czy radną, trzeba być na liście, która osiągnie nierzadko kilkanaście procent.
Zdaniem Biejat, samorządy powinny być lepiej finansowane, aby mogły rzetelniej wykonywać pełnić swoje role: - Jednym z mechanizmów, które powinniśmy wprowadzić, jest przejęcie ciężaru płacenia pensji nauczycieli.
Senator uważa, że samorządy są zmuszone do "cięcia kosztów", obniżając jakość usługi.
Magdalena Biejat pełni funkcję wicemarszałka senatu od 2023 roku. Karierę polityczną zaczęła w 2015, wstępując do Razem. Była wiceprzewodniczącą partii do 2024 roku. Aktualnie startuje w wyścigu o fotel prezydencki z ramienia Nowej Lewicy.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz