Andrzejki obchodzone są w noc z 29 na 30 listopada lub w dzień imienin Andrzeja, w zależności od regionu. Kojarzą się głównie z wróżbami ''matrymonialnymi''. Tego dnia kobiety mogą poznać imię swojego przyszłego męża lub dowiedzieć się jakiej płci będzie jej pierwsze dziecko. Zwyczaj wróżenia jest mocno zakorzeniony w naszej tradycji. Każdy z nas chce przecież poznać swoją przyszłość i z tej właśnie ludzkiej ciekawości wynika siła przepowiedni. Większość ludzi traktuje je jednak z przymrużeniem oka, choć każdy po części wierzy, że to co im wywróżono może się sprawdzić. Do najciekawszych i najstarszych andrzejkowych zwyczajów należą: lanie wosku, obierki, stawianie butów w kierunku drzwi.
Lanie wosku - dotyczy miłości i pomyślności w nowym roku. Lanie wosku przez ucho od klucza wzmacnia ''wróżebną moc zabawy''. Klucz jest symbolem tajemnicy i płodności - zamyka lub otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Przyglądając się płaskorzeźbie, która wyszła z wosku można dostrzec wygląd przyszłego partnera, atrybuty jego zawodu lub kraju, z jakiego pochodzi. Wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię, wtedy możemy zobaczyć wszystko co chcemy.
Buty - udział biorą panny, wdowy i rozwódki. Wróżba ma na celu określenie, która z pań wyjdzie za mąż jako pierwsza. Ustawiamy buty z lewej nogi w rzędzie w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawia się na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu, jako pierwsza zmieni stan cywilny.
Obierki - każda z uczestniczek obiera jabłko jednocześnie starając się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną obierkę. Ta, która wygra, będzie najdłużej w związku z mężczyzną. W drugim etapie każda dziewczyna bierze swoją obierkę i rzuca za siebie. Należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce, kształtowi w jaki się ułożyła. Jeśli układa się na przykład w jakąś literę to najprawdopodobniej jest to pierwsza litera imienia przyszłego męża.
Wróżb jest naprawdę wiele, można wybierać do woli, niekoniecznie ślepo wierząc w ich wynik. To tradycja, którą warto zachować. Przepowiednie to przecież nie wyrocznia, a dobry motyw do zabawy z przyjaciółmi.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz