W minioną niedzielę KWW Czesława Jerzego Małkowskiego przedstawił swoich kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, a także główne założenia swojego programu wyborczego.
W spotkaniu oprócz dziennikarzy wzięli udział mieszkańcy miasta. Wśród pytań od wyborców znalazło się między innymi to dotyczące przyszłości MPK. Obecni na spotkaniu kierowcy z rozrzewnieniem wspominali bowiem czasy, w których prezydentem miasta był Czesław Jerzy Małkowski. Jak mówili – to były dobre czasy dla MPK. Przypomnijmy, obecnie oprócz MPK, na zlecenie Zarządu Dróg Zieleni i Transportu, część kursów autobusami miejskimi realizuje konsorcjum firm Meteor i Irex-3. Ta część kursów została więc ''odebrana'' olsztyńskiemu przedsiębiorstwu. ZDZiT planuje oddać w przetargu kolejne 30 procent połączeń.
- Jeśli będę miał taką moc sprawczą to natychmiast wyłącze MPK z jakichś dziwnych struktur, by było samodzielną jednostką jak za moich czasów. Tylko w ten sposób będziemy mogli zrobić bezpłatną komunikację dla dzieci z dotacją miasta - mówił Małkowski.
Małkowski zapytany został również o jego opinię na temat budowy ciepłowni ze spalarnią w Olsztynie. Małkowski przyznał, że jako prezydent spróbuje porozumieć się z firmą Michelin, a co do budowy spalarni to jest przeciw.
- Nie można mówić, że węgiel jest przeszłością. Nie wolno niszczyć MPEC-u - mówił Małkowski.
Przypomnijmy, Michelin zapowiedział, że w 2020 roku wycofa się z dostarczania ciepła dla miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej było zmuszone znaleźć inny sposób na zagwarantowanie dostawy ciepła. Tak powstał pomysł zbudowania ciepłowni w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. MPEC miał wnieść aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na którą składa się grunt przy ul. Lubelskiej oraz Ciepłownia Kortowo, a partner prywatny wkłady gotówkowe. Ostatecznie jednak zmieniono koncepcję budowy ciepłowni. Spółka celowa PPP nadal powstanie, tylko bez aportu MPEC, o co postulowała w poprzednich etapach strona społeczna. Struktura majątkowa MPEC pozostaje bez zmian. Stworzenie takiego modelu, pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miało uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy PPP a także umowy PPP. W obecnej formule cała odpowiedzialność finansowa za realizację "nowego źródła" spadnie na partnera prywatnego.
Mieszkańcy pytali również Małkowskiego o mieszkania komunalne. Ten zapewnił, że w jego programie wyborczym znalazł się pomysł obniżenia czynszu w mieszkaniach komunalnych, a także propozycja rozwoju budownictwa komunalnego w oparciu o rządowy programie ''Mieszkanie Plus''.
Komentarze (76)
Dodaj swój komentarz