Party w Toruniu
Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu przy ulicy świętej Anny. Miasto postanowiło upamiętnić najsłynniejszego mieszkańca w szczególny sposób. W sobotę (18 lutego) na Rynku Staromiejskim odbyło się widowisko pod hasłem „Party Kopernika”. W efektownej paradzie wzięła udział gigantyczna figura astronoma. Zgromadzeni na rynku torunianie i turyści mogli skosztować stukilogramowego tortu.
W niedzielę (19 lutego) rektorzy trzech uczelni: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowali w Toruniu Światowy Kongres Kopernikański. W wydarzeniu uczestniczył Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. Celem kongresu jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością astronoma.
Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jerzy Przyborowski, podkreślił, że Mikołaja Kopernika powinniśmy postrzegać multidyscyplinarnie: - Znany jest przede wszystkim jako astronom. Moglibyśmy powiedzieć, że jest patronem wielu dyscyplin. Mógłby być patronem nie tylko astronomii, ale także nauk matematycznych, fizycznych, prawnych, nauk ekonomicznych – powiedział profesor.
Olsztyńskie projekcje
Olsztyńskie obchody urodzin uczonego w dużej mierze koncentrowały się w planetarium. Obiekt nie tylko świętował 550-lecie urodzin astronoma, ale też 50-lecie istnienia. W niedzielę na gości czekały projekcje astronomiczne, teatrzyk, koncert zespołu Tales of the Pink Floyd, spektakl teatru ognia i pokaz laserowy. 21 lutego o godzinie 18 odbędzie się natomiast spotkanie z Jerzym Sikorskim, autorem książki „Prywatne życie Kopernika”.
Innym miejscem, które postanowiło w specjalny sposób uczcić urodziny wszechstronnego naukowca było Muzeum Warmii i Mazur. W niedzielę prezentację połączoną z prelekcją przeprowadził Michał Kulpa. Pasjonat historii średniowiecza opowiedział, jak astronom znalazł się w Olsztynie i czym się tu zajmował. Dodatkowo podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały okolicznościową przypinkę z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, a każdy odwiedzający muzeum otrzymał pamiątkowy znaczek.
Kopernik przybył do Olsztyna w roku 1516 i przez kolejne trzy lata zarządzał dobrami kapituły warmińskiej. Jego drugi pobyt w stolicy Warmii i Mazur przypadł na okres wojny z zakonem krzyżackim.
Nocne pokazy we Fromborku
Moc atrakcji z okazji jubileuszu Kopernika przygotowano też we Fromborku. W sobotę najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach muzealnych „Kopernik i pieniądze”. Zorganizowano również zwiedzanie Parku Astronomicznego z przewodnikiem. W niedzielę ważnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Liturgii przewodniczył bp Janusz Ostrowski, prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej.
Tego samego dnia na gości Muzeum Mikołaja Kopernika czekały natomiast: wystawa „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”, koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Vocantus”, jak też wybijanie pamiątkowej monety urodzinowej. Oba weekendowe dni wieńczyły nocne pokazy nieba.
Astronom ostatnie lata swojego życia spędził we Fromborku, gdzie zmarł 21 maja 1543 roku. Grób kanonika znajduje się w miejscowej archikatedrze.
W listopadzie ubiegłego roku Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Senat zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci warmińskiego kanonika. Poza astronomem patronami roku 2023 są: Jan Matejko i Wisława Szymborska.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz