Miasta na prawach powiatu mogą zawiesić budżet obywatelski na lata 2023-2024. Wszystko za sprawą poprawki, którą przyjął Sejm. Zakłada ona także, że samorządy mogą wstrzymać wykonywanie wcześniej wybranych projektów. Jednak decyzja ta należy do radnych.
W związku z realizacją zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, rada miasta na prawach powiatu może podjąć uchwałę o: 1) nieprzeprowadzaniu konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego, o którym mowa w art. 5a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w zakresie projektów, przewidzianych do realizacji w 2024 r.; 2) zawieszeniu przeprowadzania konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego w zakresie projektów, przewidzianych do realizacji w 2023 r.; 3) zawieszeniu w 2022 r. realizacji niektórych projektów ze środków budżetu obywatelskiego
- czytamy w ustawie.
Czy to oznacza zawieszenie Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego? Okazuje się, że na ten moment trudno cokolwiek powiedzieć w tym temacie.
- Każda ustawa (i poprawka do ustawy również) musi przejść cały proces legislacyjny. Dopóki prezydent RP nie podpisze zmiany tego prawa, dopóty jest za wcześnie, żeby wypowiadać się w tym temacie – wyjaśniła nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie.
Przypomnijmy, że w 2022 r. do realizacji wybrano 36 projektów: 6 miejskich i 30 osiedlowych. Pośród miejskich największym powodzeniem cieszyła się budowa parku Nagórki-Jaroty. Na projekt oddano ponad 3,8 tys. głosów, co dało niemal 9,5 tys. punktów. W każdym z 23 olsztyńskich osiedli zrealizowany ma być co najmniej jeden projekt.
Miasto na realizację wszystkich projektów przeznaczyło ponad 6,5 mln zł.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz