Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2015-04-22 09:33
Ostatnia aktualizacja 2015-04-23 08:45

Iwona Starczewska

Co z przebudową dworca? Miasto dostanie stadion Warmii, PKP cenne nieruchomości

Co z przebudową dworca? Miasto dostanie stadion Warmii, PKP cenne nieruchomości
Fot. Zintegrowane Centrum komunikacyjne

Miasto porozumiało się z przedstawicielami spółki PKP w sprawie wymiany nieruchomości, która umożliwi przebudowę Dworca Głównego w Olsztynie. By do tego doszło - miasto przekaże PKP grunty wokół Dworca, za co w zamian otrzyma stary stadion Warmii przy Sybiraków, gdzie najpewniej powstanie boisko treningowe dla olsztyńskich piłkarzy.

reklama

Zakończyły się konsultacje między miastem a spółką PKP w kwestii wymiany nieruchomości niezbędnej do rozpoczęcia przebudowy Dworca Głównego w Olsztynie.

W wyniku prowadzonych negocjacji ustalono ostatecznie, że spółka PKP przekaże miastu prawo użytkowania wieczystego stadionu Warmii przy al. Sybiraków w zamian za przekazanie PKP prawa własności nieruchomości położonych w rejonie dworca oraz tereny dawnych koszar położonych w Olsztynie przy ul. Szewczenki o łącznej powierzchni 10 026 m2 wraz z udziałem 2/3 w nieruchomości oznaczonej o powierzchni 3 427 m2, położonej przy ul. Jagiellońskiej.

Projekt uchwały o wymianie nieruchomości zostanie przedstawiony radnym podczas najbliższej sesji Rady Miasta.  Tym samym jeden z warunków koniecznych do rozpoczęcia przebudowy Dworca Głównego w Olsztynie zostanie spełniony.

Przypomnijmy, przebudowa Dworca PKP wpisuje się w plan budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie, którego inicjatorem jest prywatny inwestor – właściciel spółki PKS Olsztyn, firma Retail Provider.

Na Zintegrowane Centrum Komunikacyjne składać się ma dworzec kolejowy, autobusowy z galerią handlową (180 punktów handlowo-usługowych-red.) oraz przystankami autobusowymi i tramwajowymi.  Na dachu budynku przewidziany jest parking na 900 aut. W planach jest również przejście podziemne z dworca na Zatorze. Inwestor zakłada również budowę mieszkań komunalnych.

Miasto podzieliło się z inwestorem obowiązkami względem przygotowania do realizacji inwestycji. Na czym stanęło?

Przebudowa odcinka ulicy Lubelskiej, od skrzyżowania z ulicą Partyzantów (obejmująca obecny dojazd do dworca) ma zostać sfinansowana przez inwestora. Inwestor przekazał informację o pakiecie „siódemka dla Olsztyna”, w którym zobowiązał się również przekazać do majątku Miasta uzgodnionej liczby mieszkań komunalnych.

Stanowisko miasta jest jasne – budowa galerii handlowej jest drugorzędna. Należy skupić się na odpowiednim dostosowaniu nowego dworca, którego bryła musi być dobrze widoczna i dostępna z zewnątrz.

Plan zagospodarowania dla tego terenu, uchwalony w listopadzie 2013 roku plan zawiera między innymi nakaz stworzenia oddzielnego wejścia dla pasażerów dworca, tak by nie trzeba było dojść do niego przez galerię handlową (jeśli takowa w tym miejscu powstanie), ma być wyraźny podział między dworcem a ewentualną galerii oraz dworzec musi być połączony z Zatorzem - kładką lub przejściem podziemnym.

Kiedy można liczyć na rozpoczęcie prac w kierunku realizacji tej gigantycznej inwestycji?

- Gmina zajmuje się formalno – prawnymi pozwoleniami na budowę. A o te pozwolenia inwestor jeszcze nie występował – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartoszewicz.

 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Kapitan Planeta 2015-04-22 22:53:22 83.9.*.*
    ciekawe jak wyjdzie ta przebudowa teraz z tym domkiem na środku drogi co budują tramwajarze, tak przy okazji ostro będzie zasłaniał przejście, jak ktoś będzie bombą leciał to nie wyhamuje
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl