Do czwartku (8 grudnia) zostało złożonych 195 wniosków o zakup paliwa. Największym zainteresowaniem cieszy się węgiel orzech, mniejszym - groszek.
Spośród złożonych wniosków niemal 90 zostało już opłaconych, z czego ponad 40 zamówień zostało zrealizowanych. Większość zainteresowanych wybiera usługę dowozu węgla, jaką świadczy wydające opał Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Pojedyncze osoby deklarują, że surowiec odbiorą we własnym zakresie.
Na podstawie szacunków pierwotnie zamówionych zostało 200 ton węgla. Natomiast dokupionych zostanie kolejne 75 ton. Takie zamówienie nie może opiewać na większą ilość, niż złożone wnioski. Minimalna transza to 25 ton.
Wnioski dotyczące kupna węgla przyjmuje i weryfikuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Każdy mieszkaniec spełniający warunki określone w przepisach może kupić do trzech ton węgla - 1,5 tony przed końcem 2022 roku oraz 1,5 tony po 1 stycznia 2023 roku. Cena węgla to 2 tys. zł brutto za tonę.
20 września weszła w życie ustawa o dodatku węglowym, która określa gospodarstwo domowe jako „osobę fizyczną, samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe), albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe)”. Program dystrybucji węgla przez samorządy zakłada sprzedaż węgla gospodarstwom domowym w maksymalnej cenie 2000 zł, co oznacza, że cena za tonę węgla w Olsztynie jest wyznaczona na maksymalnym poziomie.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz