Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na połączenie Parku Podzamcze, Parku Centralnego i Placu Jedności Słowiańskiej (fragment plant) z przebudową rozpadającego się mostu Św. Jakuba oraz ulic Pieniężnego i Staszica w Olsztynie, miasto ogłosiło w 2013 roku.
W marcu 2014 roku komisja wybrała zwycięski projekt Pracowni Architektonicznej ''Restudio''. Sąd Konkursowy uznał, że zmiany na moście Jakuba zostały konsekwentnie wpisane w szersze otoczenie zarówno w obszarze projektowanych plant jak i w połączeniu rejonu mostu z Parkiem Centralnym. Zastosowane przez autorów pracy minimalistyczne środki architektoniczne, zarówno w doborze materiałów i konstrukcji mostu jak i w urządzeniu terenów zieleni pozwoliły na maksymalne zachowanie walorów historyczno-krajobrazowych tego fragmentu miasta.
Jesienią ubiegłego roku podpisano zaś umowę na wykonanie projektu budowlanego dla miejskich plant. Umowa zakłada zaprojektowanie pracy na trzech etapach: „Przebudowa układu ulicznego ul. S. Pieniężnego z mostem Św. Jakuba w Olsztynie”; „Budowa plant miejskich - terenów zieleni miejskiej między ul. S. Pieniężnego a obwarowaniami miejskimi w Olsztynie”; „Zagospodarowanie obszaru zakola Łyny wraz z budową kładki przez rzekę Łynę w Parku Centralnym w Olsztynie” (poprzez zaakceptowanie formy czwartego mostku wg zwycięskiej koncepcji w konkursie na mostki na Łynie w Parku Centralnym z 2011r.).
Projekt budowlany przygotowuje Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Wykonawca uzyskał właśnie decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia, a to oznacza kolejny, ważny krok ku realizacji zadania.
Zielone światło dla plant daje również kompromis, który zakończył trwający ponad dwa lata spór pomiędzy miastem a parafią św. Jakuba. Chodziło o planowane przez parafię ogrodzenie Domu Pielgrzyma przy ul. Pieniężnego, które gdyby zostało zrealizowane przechodziłoby dokładnie w miejscu, w którym miasto planowało stworzenie ciągu spacerowego łączącego projektowane przykatedralne planty z ulicą Staszica. Na szczęście wiosną tego roku udało się porozumieć co do przesunięcia granic parafialnej działki. W praktyce oznacza to, że parafia otrzyma teren miejski po prawej stronie Centrum Pielgrzyma, a miasto część skarpy należącej do parafii.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz