Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2023-10-14 09:07

Marcelina Chodyniecka-Kuberska

Mieszkańcy chcą zostać miejskimi ogrodnikami. Koncepcja ogrodów społecznych w Olsztynie [WIDEO]

Mieszkańcy chcą zostać miejskimi ogrodnikami. Koncepcja ogrodów społecznych w Olsztynie [WIDEO]
Rozmowa z prezes fundacji Warsztat Zmiany, Anną Marią Nadgrabską
Fot. Michał Stopierzyński / Olsztyn.com.pl

Mieszkańcy Olsztyna chcą sami zabrać się za tworzenie i pielęgnowanie zieleni w mieście. Fundacja Warsztat Zmiany, która od czterech lat działa na Zatorzu, zbudowała modelowy ogród społeczny za Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Teraz pilotuje działania, aby stworzyć więcej miejsc, w których to mieszkańcy byliby ogrodnikami.

reklama

O koncepcji Ogrodów Społecznych dla Olsztyna rozmawiamy z prezes fundacji Warsztat Zmiany, Anną Marią Nadgrabską

Strategia promocji Olsztyna określona hasłem "O!gród z natury" stworzona została ponad 10 lat temu. Teraz poprzez dynamiczne zmiany klimatu i idące za nimi wyzwania dla miast nabrała nowej aktualności. Zazielenianie, bioróżnorodność, "rozszczelnianie" betonu, mała retencja, błękitno-zielona infrastruktura to pojęcia niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Jednak pielęgnacja zieleni jest droga. Wyludniającego się Olsztyna (dane z raportu o stanie miasta 2022), tracącego przez to podatki, nie stać na utrzymanie zaawansowanych biologicznie ogrodów.

Dlatego oddanie terenów w ręce mieszkańców, wydaje się doskonałym pomysłem i sytuacją, gdzie każdy wygrywa. Bo te małe ogródki, pielęgnowane przez konkretne osoby będą oazami bioróżnorodności i mikro centrami społecznych spotkań na niewielką skalę. Zatopionymi w większych miejskich przestrzeniach zielonych. I tak wspólnymi siłami mieszkańcy i miasto mogliby budować wizerunek Olsztyna jako przyjaznego, zielonego ogrodu, z którego nie chce się wyjeżdżać. 

O adaptacji miasta do zmian klimatu rozmawiamy z prezydentem Olsztyna, Piotrem Grzymowiczem

Ogrody społeczne to jeden z wielu przykładów jak łączenie tego, co „przy ziemi”, z tym, co „między ludźmi”, daje wynik w postaci inicjatywy społecznej. Ogród może stać się „łącznikiem” celów społecznych, edukacyjnych, ekologicznych i relacyjnych w jedno działanie bliskie ludzkim potrzebom i możliwościom. Ogrody społeczne częściowo spełniają oczekiwania związane z rosnącym zainteresowaniem uprawą żywności organicznej i zrównoważonym rolnictwem (wynikające z coraz większego zainteresowania społeczności zdrowym odżywianiem i ekologicznymi metodami produkcji żywności).

To także efekt dążenia do zaspokojenia potrzeb kontaktu z naturą i przestrzenią zieloną, będący w opozycji do miejskiej infrastruktury z betonu, asfaltu i szkła. Ogrody społeczne pełnią też funkcję łącznika w relacjach między grupami społecznymi, takimi jak: seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, dzieci, młodzież, ekolodzy i aktywiści miejscy, itp. poprzez tworzące się miejsca spotkań i wspólne działania (więcej tym czym są ogrody społeczne można dowiedzieć się od Fundacji Warsztat Zmiany, która stworzyła dokument "Koncepcja Ogrodów Społecznych w Olsztynie").

Miejskie ogrodnictwo jest praktykowane przez niemal miliard osób na świecie; pomaga mieszkańcom o niskich dochodach zaoszczędzić pieniądze na zakup żywności mimo, iż wielu krajach jest nieformalne, a czasem nawet nielegalne. Ponadto zapewnia oszczędności w kosztach transportu, pakowaniu i magazynowaniu wyprodukowanych plonów.

U nas lokalnie zakładaniem miejskich ogrodów żywieniowych i edukacją zajmuje się Fundacja " W Krajobrazie" której szef Mariusz Antolak, ogród po ogrodzie uczy dzieci i dorosłych jak w prostych skrzynkach stworzyć bazowy warzywnik.

Pokolenie naszych babć, rzadziej mam - wie jak wyhodować marchewkę i ziemniaka. Pokolenie czterdziestolatków i młodszych straciło już te umiejętności. Dzięki ogrodom społecznym mamy ostatnie lata na to, by dowiedzieć się od naszych sąsiadów - seniorów - jak to się robi.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl