Budowa zbiornika retencyjnego Sikorskiego-Paukszty, to część projektu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Olsztyna. Podczas realizacji zadania dofinansowanego pieniędzmi unijnymi powstało sześć nowych zbiorników, a dwa zostały przebudowane.
Powstanie w rejonie al. Sikorskiego/Paukszty zbiornika (ponad 38 tys. m3 pojemności) i jego zagospodarowanie były pierwszym etapem przywracania terenu między Nagórkami a Jarotami mieszkańcom. Miasto postanowiło zrobić także nasadzenia: 145 szt. drzew liściastych, 5 szt. drzew iglastych, 6338 szt. krzewów liściastych, 441 szt. krzewów iglastych, 3570 m2 kwietników obsadzonych bylinami.
Niedawny nieużytek zmieniał się praktycznie każdego dnia – wykonawca odpowiednio kształtował teren, budował niezbędną, podziemną infrastrukturę, w końcu to, co najbardziej interesowało okolicznych mieszkańców, czyli wytyczał ścieżki, uzupełniał zieleń i instalował małą architekturę.
– To kolejna, oczekiwana, zielona przestrzeń naszego miasta, która na pewno stanie się jedną z bardziej ulubionych – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – W pobliżu tych dwóch dużych osiedli brakowało takiego miejsca, które będzie chętnie wykorzystywane do spotkań, relaksu, rekreacji. To jednocześnie obiekt, który będzie spełniać istotną rolę ze względów bezpieczeństwa miasta i olsztynian.
Jeszcze w tym roku, dzięki głosom w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim powstanie tu kolejna część parku. W planach jest wykonanie oświetlenia oraz budowa ciągów pieszych i pieszo-rowerowych o długości około 220 metrów. Do tego zaplanowano m.in. nasadzenie dodatkowych 150 drzew i posadowienie kolejnych koszy i ławek. Dzięki temu niezwykły park otworzy się z kolejnej strony – od ul. Turowskiego.
Komentarze (36)
Dodaj swój komentarz