Znamy już listę projektów osiedlowych i zintegrowanych, spośród których, poprzez głosowanie drogą tradycyjną oraz online, wybierzemy te najatrakcyjniejsze. Projekty, które zyskają największą liczbę głosów zostaną skierowane do realizacji w przyszłym roku.
Mieszkańcy wybiorą 23 projekty osiedlowe i cztery projekty zintegrowane (prowadzące do zaspokojenia potrzeb mieszkańców więcej niż jednego osiedla).
W sumie do rozdysponowania mieszkańcy miasta mają 3,73 mln złotych. Głosowanie rozpocznie się 10 września, a zakończy 23 września. Zwycięskie projekty poznamy 22 października.
Pośród projektów osiedlowych zgłoszonych przez mieszkańców tradycyjnie już sporą część stanowią te dotyczące remontów osiedlowych chodników, dróg, czy budowy placów zabaw.
Wnioskodawcy projektów zintegrowanych byli nieco bardziej kreatywni. Wśród pomysłów znalazł się między innymi ten dotyczący budowy tężni solankowej (konstrukcja zbudowana z drewna iglastego i gałązek brzozowych) wraz ze zbiornikami na solankę oraz odpowiednią infrastrukturą. Tężnia miałaby powstać w sąsiedztwie planowanego sztucznego zbiornika miedzy osiedlem Jaroty i Nagórki.
Kolejnym ciekawym pomysłem zgłoszonym przez mieszkańców jest ''Minimalny Park Centralny'' - projekt zakłada plenerową wystawę zdjęć członków nieformalnej grupy MINIMAL OLSZTYN. Wielkoformatowe prace (ok. 20 szt.) miałyby znaleźć się w różnych lokalizacjach przy traktach Parku Centralnego i okolicach Muzeum Nowoczesności. Wystawa miałaby rozpocząć się w lipcu, potrwać do połowy sierpnia i być połączona z cyklem wydarzeń muzycznych odbywających się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przy Muzeum Nowoczesności (cztery kolejne piątki). To występy twórców i członków grupy Elektroniczny Olsztyn. Imprezy miałyby charakter ambientowy i minimalny, czym nawiązywać będą do tematyki wystawy fotografii. Projekt miałby zakończyć się w połowie sierpnia podczas organizowanej przez Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne „Nocy Perseidów”.
Wśród projektów zintegrowanych na uwagę zasługuje również Olsztyński Festiwal Iluminacji Zamkowej. Zgodnie z opisem projektu - to zbiór różnorodnych przedsięwzięć mających na celu szeroko pojętą edukację kulturalną poprzez integrację społeczeństwa w sektorze projekcji światła, przedstawienia historii Olsztyna jak i czasów współczesnych, muzyki, zabaw rodzinnych, poznawania sztuki. Przewiduje się, na podstawie opinii uzyskanej od mieszkańców Olsztyna, iż czynnie weźmie udział około 5000 osób w każdym dniu.
Mieszkańcy proponują również organizację licznych festiwali: tańca, teatru, czy muzyki elektronicznej.
O środki z OBO walczą też pomysłodawcy Rap Festiwalu, VIII Olsztyńskiego Zlotu Miłośników Pojazdów PRL, czy wiosenno-letnich warsztatów ''Olsztyn na rolkach''.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz