Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2016-12-14 13:18

Iwona Starczewska

Ministerstwo zataiło informację o zmianach w ważnej ustawie. Kobiety nie będą już rodzić ''po ludzku''?

Kilka miesięcy temu wycofano przepisy, dzięki którym umieralność okołoporodowa spadła o 54%. Negatywne zmiany zainicjowała Naczelna Rada Lekarska. Nikt ich nie zauważył, bo Ministerstwo wysłało do konsultacji inną wersję ustawy. Po zmianach kobiety będą pozbawione takich praw jak: picie podczas porodu, spacerowanie, przyjmowanie dogodnej pozycji do rodzenia, czy niezakłócony pierwszy kontakt z dzieckiem po narodzinach. Tym samym cofamy się o 20 lat.  

reklama

Fundacja ''Rodzić po ludzku'' alarmuje – przyjęte przez Sejm zmiany w ustawie o działalności leczniczej z dnia 10 czerwca 2016 roku likwidują wypracowane w ciągu ostatnich lat przez zespół ekspercki standardy medyczne dotyczące porodu fizjologicznego, a także standardy dotyczące łagodzenia bólu w trakcie porodu, postępowania w ciąży powikłanej, określonych patologiach i niepowodzeniach położniczych.

Zmiany, wprowadzone na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej, nie były konsultowane z żadnym środowiskiem zaangażowanym w opiekę okołoporodową, a co więcej - zostały wprowadzone do ustawy już po konsultacjach społecznych i zatajone. Od czerwca, na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia, odbyły się co najmniej dwa spotkania zespołu ekspertów dotyczące efektywności wdrażania Standardów Opieki Okołoporodowej, choć w tym czasie los Standardów był już przesądzony. Nikt z Ministerstwa Zdrowia nie poinformował o zmianach w ustawie, a nawet jeszcze we wrześniu FRpL otrzymała pismo z Ministerstwa Zdrowia podtrzymujące celowość istnienia Standardów.

Ministerstwo Zdrowia zataiło informacje o zmianach w ustawie przed zespołem ekspertów, w skład którego wchodzili Krajowi Konsultanci do spraw ginekologii i położnictwa, perinatologii, neonatologii, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, epidemiolodzy, prawnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. 

Co zataiło Ministerstwo Zdrowia?

Rzecz idzie o Art. 22 ust.5 ustawy o działalności leczniczej, który przed zmianami brzmiał: "Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, standardy postępowania medycznego w wybranych dziedzinach medycyny lub w określonych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, kierując się potrzeba zapewnienia odpowiedniej jakość świadczeń zdrowotnych”.  

W zmienionym zapisie zastąpiono „standardy postępowania medycznego” „standardami organizacyjnymi opieki zdrowotnej”. Standardy w niezmienionej wersji będą obowiązywały co najwyżej do 31 grudnia 2018 roku.

Prace nad  Standardami opieki okołoporodowej rozpoczęły się na wniosek Ministra Zdrowia prof. Zbigniewa Religi w 2007 roku. Powołany przez Ministra Zespół Ekspertów (położnicy i neonatolodzy, położne, strona społeczna reprezentowana przez FRpL) stworzył dokument, którego celem było ograniczenie nadmiernej medykalizacji porodu fizjologicznego, przestrzeganie praw pacjenta, stosowanie zasad trójstopniowej opieki perinatalnej i zwiększenie satysfakcji pacjentek z opieki okołoporodowej. To wszystko w zgodzie z wytycznymi WHO, zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych i dostosowane do systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Co ta zmiana oznacza dla kobiet?

Chodzenie, swoboda przyjmowania wygodnych pozycji, możliwość korzystania z wanny lub prysznica, intymna sala do porodu, wybór sposobu parcia, możliwość picia w trakcie porodu, nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem po porodzie, wsparcie w laktacji będą zależały od decyzji konkretnego lekarza w konkretnym szpitalu.

Likwidacja Standardu pozbawi kobiety możliwości wniesienia skargi, ponieważ nie będą miały do czego się odwołać. Jakość opieki, jaką otrzyma rodząca, będzie zależna od decyzji ordynatora lub lekarza, zwyczajów i rutyn panujących w danej placówce.

- To wszystko cofa nas do ponurych lat opresyjnego położnictwa drugiej połowy XX. wieku, pełnego przemocy, odhumanizowanej opieki i korupcji. To również przekreśla lata pracy nad poprawą warunków rodzenia zarówno naszej organizacji, jak i wielu innych środowisk, w tym także działań samego Ministerstwa Zdrowia i Departamentu Matki i Dziecka – informuje organizacja ''Rodzić po ludzku''. - Uważamy, że wzięcie pod uwagę tylko głosu Naczelnej Rady Lekarskiej pokazuje, że Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł jest ministrem lekarzy, który interesy swojej grupy zawodowej przekłada nad dobro pacjentów. - Standard opieki okołoporodowej to nie tylko lata naszej pracy! To przede wszystkim ujęcie w akcie prawnym głosu tysięcy kobiet, które biorąc udział w kolejnych edycjach akcji Rodzić po Ludzku, od 1994 r. domagały się poszanowania ich praw i potrzeb w trakcie porodu. Tak łatwo nie odpuścimy, będziemy walczyć o jego przywrócenie!

Fundacja zbiera więc podpisy pod petycją do Premier Beaty Szydło z apelem o przywrócenie Standardów.

Petycja->

Źródło: FRPL

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • pan jan 2016-12-15 00:49:52 188.146.*.*
    dobra zmiana przywróci akuszerki i szeptuchy będzie naturalnie i zdrowo
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2

www.autoczescionline24.pl