- Dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i niezalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, zaś dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast´) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i niezalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki — ogłoszoną we wtorek uchwałę Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działająca przy Głównym Geodecie Kraju, podjęła na 125. posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2023 roku.
Uchwała nieprzypadkowo weszła w życie 9 maja 2023 r. Właśnie tego dnia w Rosji obchodzono 78. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, co jest jednym z najważniejszych świąt narodowych.
Decyzję, by zrezygnować z rosyjskiego nazewnictwa na rzecz polskiego, komisja uzasadniła m.in. faktem, że "obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem".
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej nie ukrywa, że na decyzję o zmianie zalecenia wpłynęła rosyjska inwazja na Ukrainę.
- Wydarzenia związane z rosyjskim napadem na Ukrainę, narzucanie tzw. ruskiego miru, prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej, każą inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersje, niespotykających się w Polsce z akceptacją - wskazano w uzasadnieniu decyzji.
Królewiec (czy też niemiecki Königsberg) – w różnych wariantach - funkcjonował jako oficjalna nazwa miejscowości przez wieki i odwoływał się do łacińskiej nazwy Regiomontium (Królewska Góra). Dopiero 4 lipca 1946 radzieckie władze zmieniły nazwę na Kaliningrad, aby uczcić Michaiła Kalinina. Kalinin był współodpowiedzialny za masowe zbrodnie komunistyczne. Miedzy innymi jego podpis pojawił się na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.
Komentarze (17)
Dodaj swój komentarz