Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2023-02-03 18:30
Ostatnia aktualizacja 2023-02-04 10:21

Monika Smolik

MPEC w Olsztynie musi dopłacić kilka milionów złotych za emisję CO2? Przedsiębiorstwo wyjaśnia

MPEC w Olsztynie musi dopłacić kilka milionów złotych za emisję CO2? Przedsiębiorstwo wyjaśnia
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W lokalnych mediach pojawiły się informacje, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie musi dopłacić za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Jednak nie jest to prawdą. Przedstawiciele MPEC sprostowali te donosy.

reklama

W mediach pojawiła się informacja, że w porównaniu z rokiem poprzednim, ceny za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla są ponad 2 razy wyższe niż w roku ubiegłym. Problem ten dotyczy wielu firm ciepłowniczych w Polsce. Udział wydatków na ich zakup wynosi 30, a nawet 40 proc. Większość tego typu przedsiębiorstw należy do samorządów, w związku z tym to mieszkańcy mieliby pokryć te koszty.

Z doniesień wynika, że stawka za jedną tonę dwutlenku węgla wynosi 100 euro, ale spalenie jednej tony węgla oznacza emisję do atmosfery dwóch ton dwutlenku węgla. To oznacza, że za spalenie jednej tony węgla MPEC musi zapłacić 200 euro.

Jednak okazuje się, że nie jest to prawdą. W piątek (3 lutego) przedstawiciele MPEC wystosowali sprostowanie w tej kwestii. Informują, że podwyżki cen dotyczą wzrostów uwzględnionych w dotychczasowych taryfach dla ciepła zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Dodano, że gdy sytuacja na rynku się ustabilizuje, to możliwe będą obniżki cen. Pełną treść komunikatu publikujemy poniżej.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami na temat wprowadzania przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie kolejnych podwyżek cen ciepła informujemy, iż informacje te dotyczą wzrostów uwzględnionych w dotychczasowych taryfach dla ciepła zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Pragniemy podkreślić, iż Spółka dokonywała regulacji cen i stawek opłat w minionych roku stopniowo reagując na zdarzenia rynkowe, na które nie miała wpływu. Był to przede wszystkim drastyczny wzrost cen miału węglowego, przy braku tego surowca na rynku. Cena węgla energetycznego, jaki zużywany jest w naszej ciepłowni wzrosła o ponad 600%. Ta sama sytuacja dotyczyła cen biomasy, gazu i energii elektrycznej. Nastąpił również wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Natomiast ostatnia zmiana cen i stawek opłat, która nastąpiła z dniem 1 lutego 2023 r. i wynika z zatwierdzonej przez URE zmiany taryfy Michelin Polska.

Przypominamy, iż od 1 października 2022 r. dla odbiorców uprawnionych stosowane są tzw. ceny z rekompensatą, które łagodzą skutki wprowadzonych wzrostów cen ciepła.

Jednocześnie informujemy, że reagując na bieżąco na zmieniającą się sytuację rynkową, tj. nieznaczną obniżkę cen miału węglowego i biomasy, które nastąpiły w bieżącym miesiącu oraz mając na względzie dobro odbiorców, procedujemy w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o zmianę taryfy dla ciepła, który dla odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej skutkować będzie obniżką cen o około 2%. Liczymy na to, iż obniżkę cen uda nam się wprowadzić już od 1 marca 2023 r.

Liczymy na ustabilizowanie się sytuacji rynkowej, co pozwoli na wprowadzanie kolejnych obniżek cen ciepła w bieżącym roku. Pragniemy zapewnić naszych odbiorców, iż jeżeli tylko pojawią się kolejne pozytywne rynkowe zmiany, to będziemy na nie reagować na bieżąco.

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz

  • Tepiciel durni 2023-02-03 19:03:53 77.91.*.*
    Jak to kto ? Ty
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0

www.autoczescionline24.pl