Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2018-03-08 07:46

ck

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Ile razy słyszałeś w telewizji lub radiu reklamę lokaty bankowej o „niesłychanie wysokim oprocentowaniu”? Nawet jeśli rzeczywiście jest ono nadzwyczaj atrakcyjne, nie daj się skusić, zanim dokładnie nie poznasz wszystkich warunków oferty. Tylko w taki sposób możesz wychwycić ewentualne haczyki, kruczki i ukryte opłaty zawarte w konkretnej ofercie lokaty bankowej. Dowiedz się więcej, jak się ich wystrzegać i na co zwracać uwagę, wybierając lokatę.

reklama

Konieczność dobrania konta osobistego

Obecnie coraz rzadziej pojawiają się na rynku lokaty bez konta. Co prawda można je znaleźć, ale należą do wyjątków. Większość ofert wymaga bowiem założenia rachunku osobistego, co ma oczywiście na celu przyciągnięcie klienta i związanie go z bankiem na jak najdłuższy czas. Jak zaraz się przekonasz, nie zawsze jest to opłacalne.

Opłaty związane z kontem

Tu zaczynają się schody, ponieważ nawet najwyższe oprocentowanie na rynku może niewiele znaczyć, jeśli korzystanie i prowadzenie konta dołączonego do lokaty jest drogie. Wybierające lokatę z kontem, dokładnie prześwietl wszystkie ewentualne opłaty, które bank pobiera za prowadzenie rachunku, wysyłanie przelewów czy ustanowienie polecenia zapłaty. Często zdarza się również, że konto dołączone do lokaty jest co prawda darmowe, ale tylko w przypadku zapewnienia comiesięcznych wpływów w określonej wysokości.

Opłaty związane z kartą do konta

Wysokie oprocentowanie lokaty z darmowym kontem? Brzmi nieźle, ale zanim się na nią zdecydujesz, zorientuj się, jak wygląda kwestia karty. Dowiedz się, czy korzystanie z niej jest płatne, ile kosztuje podejmowanie pieniędzy z różnych bankomatów i czy karta jest objęta jakimiś dodatkowymi kosztami, np. za zmianę numeru PIN. Pamiętaj, że oferując wysokie oprocentowanie lokaty dostępnej dla nowych klientów, którzy założą rachunek osobisty, bank najczęściej chce przyciągnąć do siebie klienta i utrzymać go przy sobie na dłużej, zarabiając na opłatach związanych z innymi usługami. Dlatego dokładnie prześwietl wszystkie pozostałe produkty, które są wymagane przy danej lokacie, zanim z niej skorzystasz, bo w przeciwnym razie możesz się mocno rozczarować.

Skutki wycofania środków przed terminem

Lokata jest depozytem zakładanym na określony czas. Bank oczekuje, że będzie miał pieniądze do dyspozycji przez cały czas trwania umowy, dlatego przeważnie wycofanie środków przed upływem umówionego terminu skutkuje odebraniem zgromadzonych odsetek. Zwróć na to uwagę przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, ponieważ jeśli przydarzy Ci się awaryjna sytuacja, w której będziesz musiał podjąć pieniądze z lokaty wcześniej niż zakłada umowa, stracisz wszystko, co udało Ci się wypracować. Przy wyborze lokaty warto przejrzeć różne rankingi lokat dostępne w Internecie, jak np. ranking lokat na stronie WygranaOnline.com, ponieważ twórcy tego typu rankingów, przy ustalaniu poszczególnych pozycji w zestawieniu, biorą pod uwagę wszystkie istotne przy wyborze lokaty kwestie, między innymi właśnie możliwość wycofania środków z lokaty bez utraty odsetek. Zapoznając się z tego typu zestawieniami, zwiększamy szanse wyboru najlepszej lokaty.

Kwestia odnawialności

Jak już wspominaliśmy, nierzadko zdarza się, że lokaty są tylko wabikiem mającym na celu związać klienta z bankiem na dłuższy czas. Prym w tym wiodą lokaty krótkoterminowe, np. jedno- lub trzymiesięczne, które nawet przy stosunkowo wysokim oprocentowaniu i dużej kwocie inwestycji gwarantują ledwie zauważalny zysk. Z reguły nie da się ich przedłużyć, a jeśli istnieje możliwość odnowienia, to na znacznie gorszych warunkach. Na szczęście dla osób zorientowanych na długofalowe inwestycje na rynku są dostępne również lokaty odnawialne, które pozwalają ulokować nadwyżki finansowe na dłuższy czas.

Oprocentowanie progresywne

Czy wiesz, że oprocentowanie lokaty, którym w krzykliwych reklamach chwali się bank, w istocie może być znacznie niższe? Banki niekiedy „zapominają” bowiem poinformować klientów o tym, że oprocentowanie, które ma zachęcić do lokaty, dotyczy tylko ostatniego miesiąca, podczas gdy we wcześniejszym okresie inwestycji jest ono wyraźnie niższe. Wybierając lokatę, zwracaj więc uwagę na rodzaj oprocentowania i dopytaj się, jaka jest jego średnia wysokość w skali roku, a nie tylko w poszczególnych miesiącach.

Ograniczenia podmiotowe

Często spotykanym haczykiem w umowach lokat bankowych jest dostępność tylko dla niektórych klientów. Przykładowo, mając już rachunek w danym banku, nie można założyć lokaty, która standardowo jest oferowana do tego konta. Zdarzają się też oferty skierowane wyłącznie do nowych klientów placówki, którzy jeszcze nigdy wcześniej nie korzystali z jej usług. Takie ograniczenia mają oczywiście na celu „zwabienie” nowych klientów za pomocą lokaty, tak aby zostali w banku po jej zakończeniu.

Maksymalna i minimalna kwota depozytu

Co z tego, że oprocentowanie lokaty jest bardzo wysokie, skoro mocno ograniczony maksymalny limit inwestycji sprawia, że zyski będą śmiesznie niskie? W końcu zarobek rzędu kilkudziesięciu złotych nie zachęca do zamrażania kapitału nawet na te parę miesięcy. Niskie ograniczenia kwotowe dają bankowi gwarancję, że nie wypłaci dużych odsetek, a będzie mógł chwalić się wygórowanym oprocentowaniem, które tak naprawdę nie przekłada się na profity finansowe.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl