Na propisowskim portalu „Opinie Olsztyn”, gdzie cyklicznie publikuje m.in. Jerzy Szmit, opublikowano artykuł autorstwa Jana Nowaka, który przyrównał mający odbyć się na Kortowie Campus Polska Przyszłości do Hitlerjugend Camp. Zdaniem autora takie porównanie jest zasadne, bo powyższa inicjatywa organizowana przez Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, będzie finansowana przez Fundację Adenauera, który, gdy był kanclerzem RFN „stał się opiekunem i obrońcą zbrodniarzy hitlerowskich”.
Na przełomie sierpnia i września 2021 roku, w 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej pod patronatem prezydenta Grzymowicza, rektora UWM Przyborowskiego i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędzie się finansowany przez Fundację Adenauera zlot młodzieży Campus Polska Przyszłości. Jakie flagi wtedy zawisną w Kortowie, czy pozdrowieniem jakim powitają organizatorzy przybyłą młodzież będzie „Heil Hitler”?
– napisał autor artykułu.
Konrad Adenauer był pierwszym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec w latach 1949-1963. W okresie jego rządów uchwalono dwie amnestie dla byłych nazistów – w 1949 i 1954 roku. Wielu Niemców w tych latach odwróciło się od procesu denazyfikacji, w związku z tym wielu dawnych zwolenników Hitlera zostało uniewinnionych (zwłaszcza w alianckiej strefie okupacyjnej).
Adenauer ostentacyjnie spotykał się z byłymi generałami Wehrmachtu, w 1953 spotkał się publicznie w więzieniu z generałem SS Kurtem Meyerem. Meyer był skazany na karę śmierci za mordowanie więźniów wojennych, na skutek zabiegów władz niemieckich wyrok został zamieniony na dożywocie. W 1954 roku Meyer został zwolniony z więzienia. Bliskim współpracownikiem kanclerza przez wiele lat był Hans Globke, który wprawdzie nie należał do NSDAP, ale w 1935 roku współpracował przy tworzeniu ustaw norymberskich.
– napisał Jan Nowak.
Dodał, że za czasów Adenauera w Niemczech zaobserwowano proces renazyfikacji. Społeczeństwo tak wyrażało sprzeciw wobec aliantów. A dzięki stosowaniu takiej polityki kanclerz zyskiwał na popularności.
Zarówno w powojennej RFN jak i w NRD nazistowscy zbrodniarze wrócili na swoje miejsca pracy; wielu robiło kariery w administracji, wymiarze sprawiedliwości, gospodarce, nauce, a nawet polityce. Podejmowane próby rozliczeń napotykały na mur milczenia i środowiskową solidarność „brunatnych sieci”. Osoby, które angażowały się na rzecz ich demaskowania spotykały się często z wrogością i ostracyzmem. Dopiero wyrok Trybunału Federalnego w 2016 roku otworzył możliwość sądzenia zbrodniarzy za współudział w morderstwie bez potrzeby udowadniania im indywidualnej winy.
– dodał autor artykułu.
Czy jednak młodzieżowy zlot w Olsztynie można porównać do obozu Hitlerjugend? To z pewnością ogromne nadużycie.
Zdaniem Rafała Trzaskowskiego, organizatora kampusu, do Kortowa przyjedzie ok. 1000 młodych ludzi nie tylko z Polski, ale i Europy. Według zapewnień organizatorów, na wybór uczestników wpływu nie będą miały poglądy polityczne, jakimi się kierują.
Trzaskowski stwierdził, że dziesiątki tysięcy młodych ludzi pytały go, czy zorganizuje miejsce, w którym zostaną wysłuchani, miejsce, w którym będą mogli dyskutować o przyszłości.
– Chcą się angażować, rozmawiać o kryzysie klimatycznym i jak z nim walczyć, o tym czy Polska mogłaby być krajem tolerancyjnym. Chcieli rozmawiać o innowacjach, o cyfryzacji, ale przede wszystkim o perspektywach dla siebie. Chcą, żeby klasa polityczna podejmowała te tematy, które są najważniejsze. I właśnie to chcemy zrobić na Campusie Polska Przyszłości. To ma być spotkanie, którego w Europie do tej pory nie było, dlatego że zapraszamy aż 1000 osób. Będziemy dyskutować z politykami, ludźmi kultury, sportu, bardzo wieloma autorytetami o tym, co nas czeka – wyjaśnił Rafał Trzaskowski.
Czytaj również:
Campus Polska Przyszłości. Prezydent Olsztyna odpowiada na list otwarty Jerzego Szmita
Jak widać, nawet w takich tematach trwa zażarta walka między działaczami i zwolennikami PiS-u oraz PO.
Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku działacz PiS Dariusz Rudnik krzyczał do uczestników Strajku Kobiet "Hitlerjugend" (Kobiety poszły do kościoła. Radny PiS: ''Hitlerjugend'' [ZDJĘCIA, WIDEO]).
Komentarze (35)
Dodaj swój komentarz