Kość plezjozaura, morskiego gada żyjącego na ziemi od 240 do 60 milionów lat temu, odkryli ojciec z córką: Rafał i Iga Grodzcy z Barczewa. Wszystko podczas aktywnego wypoczynku nad jeziorem Dadaj (w rejonie Rukławek).
Początkowo barczewianie nie zdawali sobie sprawy z wagi swojego odkrycia. - Wpadło w nasze ręce coś dziwnego, przypominającego drewno, ale było za ciężkie na drewno – relacjonuje Iga Grodzka w rozmowie z telewizją MacroSat.
Odkrywcy postanowili opublikować zdjęcie skamieniałości na grupach historycznych, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Fotografia wywołała ogromne zainteresowanie. Finalnie okazało się, że odnaleziony element stanowił miliony lat temu część kręgosłupa plezjozaura.
Pan Rafał przyznaje, że otrzymywał oferty kupna historycznej kości, jednak odmówił. Wraz z córką interesuje się historią, działając w ramach Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego i postanowił, że przekaże znalezisko do badań naukowych. Kością zajmą się paleobiolodzy z Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przesłali odkrywcom specjalny list z podziękowaniem za postawę.
- Okaz zostanie zbadany, a następnie opisany w publikacji prezentującej historyczne znaleziska gadów mezozoicznych z północnej Polski. Kręg pozostaje do wglądu w ramach kolekcji Instytutu Paleobiologi – napisał dr hab. Przemysław Gorzelak, prof. Instytutu Paleobiologii PAN.
Plezjozaury miliony lat temu występowały w rejonie dzisiejszych Niemiec i Wielkiej Brytanii. Skąd ich szczątki znalazły się akurat w jeziorze Dadaj? Według naukowców z PAN trafiły na Warmię dzięki lodowcowi.
Prehistoryczne morskie gady miały od 2 do 20 metrów długości, długą szyję, korpulentne ciało, cztery płetwy oraz krótki ogon. Pierwsze odkrycie paleontologiczne, świadczące o ich istnieniu nastąpiło w 1821 roku. Był to kompletny szkielet znaleziony przez Mary Anning w nadmorskim klifie południowej Anglii.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz