Dziś jest: 22.10.2024
Imieniny: Filipa, Halki, Salomei
Data dodania: 2024-09-11 12:31

Krzysztof Brągiel

Na Warmii znaleziono kość plezjozaura. Morski gad żył setki milionów lat temu

Na Warmii znaleziono kość plezjozaura. Morski gad żył setki milionów lat temu
Plezjozaur wygenerowany przez AI
Fot. Pixabay

Niesamowitego odkrycia dokonali mieszkańcy Barczewa, którzy wybrali się odpocząć nad jezioro Dadaj. Okazuje się, że na dnie warmińskiego akwenu leżała paleontologiczna perła.

reklama

Kość plezjozaura, morskiego gada żyjącego na ziemi od 240 do 60 milionów lat temu, odkryli ojciec z córką: Rafał i Iga Grodzcy z Barczewa. Wszystko podczas aktywnego wypoczynku nad jeziorem Dadaj (w rejonie Rukławek).

Początkowo barczewianie nie zdawali sobie sprawy z wagi swojego odkrycia. - Wpadło w nasze ręce coś dziwnego, przypominającego drewno, ale było za ciężkie na drewno – relacjonuje Iga Grodzka w rozmowie z telewizją MacroSat.

Odkrywcy postanowili opublikować zdjęcie skamieniałości na grupach historycznych, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Fotografia wywołała ogromne zainteresowanie. Finalnie okazało się, że odnaleziony element stanowił miliony lat temu część kręgosłupa plezjozaura.

Pan Rafał przyznaje, że otrzymywał oferty kupna historycznej kości, jednak odmówił. Wraz z córką interesuje się historią, działając w ramach Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego i postanowił, że przekaże znalezisko do badań naukowych. Kością zajmą się paleobiolodzy z Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy przesłali odkrywcom specjalny list z podziękowaniem za postawę.

- Okaz zostanie zbadany, a następnie opisany w publikacji prezentującej historyczne znaleziska gadów mezozoicznych z północnej Polski. Kręg pozostaje do wglądu w ramach kolekcji Instytutu Paleobiologi – napisał dr hab. Przemysław Gorzelak, prof. Instytutu Paleobiologii PAN.

Plezjozaury miliony lat temu występowały w rejonie dzisiejszych Niemiec i Wielkiej Brytanii. Skąd ich szczątki znalazły się akurat w jeziorze Dadaj? Według naukowców z PAN trafiły na Warmię dzięki lodowcowi.

Prehistoryczne morskie gady miały od 2 do 20 metrów długości, długą szyję, korpulentne ciało, cztery płetwy oraz krótki ogon. Pierwsze odkrycie paleontologiczne, świadczące o ich istnieniu nastąpiło w 1821 roku. Był to kompletny szkielet znaleziony przez Mary Anning w nadmorskim klifie południowej Anglii.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Sandra 2024-09-12 09:22:58 88.156.*.*
    A gdzie zdjęcie tej kości??? Brak jakichkolwiek szczegółów. Jakiej wielkości jest ta znaleziona kość? Gdzie dowód że to prawdziwa informacja.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Luka 2024-09-11 21:38:21 37.31.*.*
    A to nie najstarszy dinozaur olosmolo GTI?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • DADAISTA 2024-09-11 18:48:19 31.60.*.*
    spokojnie jest nadzieja że będą śmigać po naszych jeziorach ....Instytut Rybactwa Śródlądowego z Kortowa planuje wypuścić młody narybek w okresie zimowym ( okres zimowy ze względu na bezpieczeństwo młode 2 metrowe plezjozaury są w stanie hibernacji i nie są agresywne) do naszych jezior na Warmii i Mazurach na początek eksperyment ma być przeprowadzony na jeziorze Ukiel ,Wulpińskim,Kortowskim ....cel eksperymentu zredukować i ekosystem jezior z elementu destrukcyjnego ....który największe maxium niszczące uzyskuje w okresie letnim...jest nadzieja że po pewnym czasie nastanie równowaga w przyrodzie poprzez redukcje gatunków destrukcyjno-ekspansywnych
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
  • Zaniepokojony 2024-09-11 13:11:01 5.173.*.*
    Skoro plezjozaury występowały na terenie Niemiec to po zbadaniu i opisaniu niechybnie trafi do muzeum w Berlinie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • bek 2024-09-11 13:05:03 2a01:11cf:400b:*
    to gdzie te wszystkie stworzenia są w bibli ? Ktoś tu kłamie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5

www.autoczescionline24.pl