We wrześniu w artykule Więźniowie z regionu będą resocjalizowani w podolsztyńskich lasach informowaliśmy o tym, że dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie podpisali umowę, na podstawie której osadzeni w zakładzie karnym wykonują w lasach zadania niewymagające doświadczenia.
Od kilku dni więźniowie sprzątają cmentarz wojenny w miejscowości Zerbuń (gmina Jeziorany), gdzie znajduje się wiele mogił z czasów I wojny światowej. Cmentarz jest trudny do odszukania, znajduje się około 2,5 km od wsi. Do pierwszej części cmentarza, gdzie zostali pochowani żołnierze armii niemieckiej, wchodzi się od strony południowej przez bramę. Cmentarz ma układ mogił w dziewięciu rzędach, po trzy mogiły w rzędzie. Są one obramowane kamieniami, na każdej znajdują się dębowe krzyże. W centralnej części stoi duży krzyż i kamienna tablica.
Od strony północnej przylega cmentarz żołnierzy armii rosyjskiej. Ma on kształt półkola. Również otoczony jest niskim kamiennym murkiem. W części środkowej są co najmniej dwie zbiorowe mogiły i drewniany krzyż.
Na nekropolii pochowano 191 żołnierzy armii niemieckiej i 154 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli podczas bitwy rozegranej 26 sierpnia 1914 roku w rejonie wsi Biesowo, Zerbuń i Lutry.
Na tym samym cmentarzu pochowane jest małżeństwo, które dbało o cały cmentarz do 1945 roku – Klara i Józef Mazuch.
Na co dzień o mogiły dbają również leśnicy. Dzień Wszystkich Świętych był okazją do jego uporządkowania.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz