Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2017-07-10 10:42

Iwona Starczewska

Najemcy sami wyremontują lokale komunalne. Miastu się nie opłaca

Oczekujący na mieszkania komunalne olsztynianie mają szansę zyskać lokal. Warunkiem jest jednak wyremontowanie nieruchomości na własny koszt.  

reklama

Mieszkaniowy zasób Gminy Olsztyn tworzą komunalne lokale mieszkalne, lokale socjalne oraz pomieszczenia tymczasowe. Lokale, o których mowa, zlokalizowane są przede wszystkim w budynkach stanowiących w 100% własność Gminy Olsztyn oraz budynkach Wspólnot Mieszkaniowych, w których gmina posiada swój udział. W sumie do zasobów gminy należy 4 858 lokali, o powierzchni użytkowej 207 858m2.

Miasto ma gigantyczny problem z lokalami komunalnymi i socjalnymi. Zadłużenie najemców sięga już około 50 mln złotych, a długi stale rosną. Problemem jest nie tylko ogromne zadłużenie lokali, ale również ich postępująca degradacja przez najemców, którzy nie szanują mieszkań. Administrujący lokalami Zakład Lokali i Budynków Komunalnych na własny koszt remontuje mieszkania odzyskane po eksmisjach i przygotowuje je do kolejnego zasiedlenia.

Nie zawsze jednak koszt remontu miasto bierze na siebie. Samorząd ma bowiem prawo ogłosić konkurs ofert dla najemców zainteresowanych przejęciem lokalu wymagającego remontu. Warunkiem jest tu wykonanie remontu na własny koszt.

Obecnie miasto opublikowało cztery takie oferty. Do przejęcia są niewielkie, bo liczące około 30 metrów kwadratowych, mieszkania przy ul. Warmińskiej, Zientary Malewskiej i Skłodowskiej.

Koszt remontu poszczególnych lokali urzędnicy wycenili na kwotę od 30 do 38 tysięcy złotych.

O mieszkanie do remontu mogą starać się osoby zamieszkują na stałe na terenie miasta Olsztyna, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych lub zajmują lokal komunalny, który przekażą Gminie w stanie nadającym się do zasiedlenia. Pierwszeństwo wynajmu lokalu w konkursie ofert przysługuje osobom umieszczonym na liście osób zakwalifikowanych do wynajęcia lokalu komunalnego oraz osobom, wobec których Gmina posiada zobowiązanie do dostarczenia mieszkania.

 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Ulka111 2017-07-13 09:54:24 37.47.*.*
    Myślę że jeśli ktoś stara się o mieszkanie i po wielu latach je łaskawie otrzyma od miasta to nie powinno być problemu z remontem we własnym zakresie. Tu nawet nie ma o czym dyskutować. Każdy by chciał wszystko za darmo i wejść na gotowe
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • anka 222 2017-07-12 06:55:13 88.156.*.*
    Słusznie mi mieszkania nikt za darmo nie dał, nie remontuje za darmo,muszę spłacać kredyt hipoteczny i nikt się nie pyta czy mam na chleb,jak wyremontują za swoje pieniądze to będą wiedzieć jak to uszanować,często dostają mieszkania socjalne,płacą niskie czynsze i dewastują
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1

www.autoczescionline24.pl