Każdego dnia na naszych ulicach widzimy liczne samochody dostawcze i vany. Pełnią one zróżnicowane zadania, służąc do przewozu przesyłek pocztowych i kurierskich, transportu lekkich towarów, przesyłek socjalnych czy osób; często też z takich pojazdów korzystają firmy remontowe czy budowlane. Van i samochód dostawczy spełnić więc musi naprawdę wysokie wymagania.
Pojazdy dla przedsiębiorców
Wybierając konkretne modele samochodów dostawczych i vanów, przedsiębiorcy kierują się swoimi indywidualnymi potrzebami, wynikającymi oczywiście z rodzaju prowadzonej działalności. Niemniej, wymagania, jakie pojazdy tego typu z reguły muszą spełnić, to między innymi:
1) duża ładowność, umożliwiająca załadunek i transport wszystkich potrzebnych towarów - w przypadku samochodów dostawczych wynosi ona najczęściej 1100 do 1500 kg;
2) winda ułatwiająca załadunek i rozładunek - potrzebna przy przewożeniu ciężkich przedmiotów, w innych przypadkach przydatna;
3) wielozadaniowość - szeroki wybór typów nadwozia;
4) bogate wyposażenie, w szczególności: klimatyzacja i ogrzewanie postojowe, elektryczne szyby, liczne pojemne schowki, gniazda USB, solidny system antywłamaniowy, itd.;
5) niskie koszta eksploatacji i niezawodność;
6) funkcjonalność oraz komfort jazdy.
Samochody dostawcze i vany popularne w Polsce
Polski rynek vanów i samochodów dostawczych jest bardzo bogaty i różnorodny. Każdy przedsiębiorca powinien bezproblemowo znaleźć pojazd odpowiedni do swoich potrzeb i wymagań. Przyjrzyjmy się kilku popularnym modelom:
Na drogach Polski łatwo można spotkać Iveco Daily. Obecnie sprzedawana jest szósta generacja tego samochodu, dostępnego w różnych rozmiarach i wariantach, od małych aut dostawczych po duże, ciężarowe odmiany - między innymi z tego wynika popularność włoskiego pojazdu. Inne jego zalety to: niezawodność, trwałość oraz wysoka wydajność - sprawiają one, że Iveco Daily idealnie nadaje się do różnych zastosowań transportowych, np. dostawy towarów, przewozu osób bądź transportu specjalistycznego sprzętu. Pod maską pracują silniki wysokoprężne, ale w ofercie są również wersje hybrydowe i elektryczne, które umożliwiają redukcję emisji spalin i obniżenie kosztów eksploatacji. W zależności od wersji Iveco Daily może mieć od trzech do siedmiu miejsc, przedział ładunkowy (paka) ma wymiary 2626/1800/1545 mm, zaś maksymalna ładowność to 1300 kg.
Dużym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców cieszy się też Volkswagen Crafter. Samochód ten wszedł na rynek w 2006 roku. Dostępny jest w kilku wersjach nadwoziowych, przystosowanych do przewozu różnego rodzaju towarów; każda z nich odznacza się wysoką funkcjonalnością. Pod maską pracuje silnik wysokoprężny 2,5 TDI, w wariantach mocy od 88 do 164 KM. Jego zaletami są stosunkowo niewysokie spalanie oraz dobre osiągi. Dostępna jest również wersja elektryczna oferująca moc 136 KM.
Kolejnym chętnie wykorzystywanym do prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej samochodem jest Renault Master. Pierwsza generacja powstała w 1981 roku, obecnie w produkcji jest już czwarta. Samochód dostępny jest z napędem na tylną oś lub na cztery koła, jako furgon lub z pojedynczą kabiną. Pod maską pracować może silnik wysokoprężny 2,3 dCi o mocy od 100 do 170 KM.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz