Na jakiej zasadzie działa akumulator samochodowy?
Akumulator, który znajduje się w naszym aucie, możemy porównać do dużej baterii. Jej zadaniem jest gromadzenie, a następnie uwalnianie dużych ilości energii. Proces ten przebiega dzięki reakcjom chemicznym, które zachodzą w elektrolicie, umieszczonym w akumulatorze. Następnie, odpowiednie reakcje zachodzą pomiędzy elektrolitem, a elektrodami. Energia, która powstaje w akumulatorze przekazywana jest następnie do cewki zapłonowej, rozrusznika oraz pozostałych obwodów elektrycznych, znajdujących się w naszym samochodzie. Warto wiedzieć, że prąd, może być kumulowany na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ładowanie za pomocą przepływu prądu (z wykorzystaniem prostownika), a drugim samoczynne ładowanie w trakcie jazdy, poprzez wykorzystanie alternatora.
Wybór akumulatora – co należy wiedzieć?
Nie każda bateria jest taka sama. To, czy kupimy akumulator w iParts.pl, w innym sklepie internetowym, w warsztacie samochodowym czy też od znajomego ma spore znaczenie. Najważniejsze jednak nie jest to, gdzie kupimy akumulator, ale jakie są jego parametry. Jaki akumulator warto wybrać, aby cieszyć się nim przez długi czas, bez konieczności dokonywana jakichkolwiek napraw? Na rynku znajdziemy wiele rodzajów akumulatorów. Wśród tych najczęściej spotykanych warto wymienić akumulatory żelowe, bezobsługowe, obsługowe oraz te dedykowane samochodom z mechanizmem "start-stop" oraz posiadającym napęd hybrydowy.
Jeżeli posiadamy samochód z napędem "start-stop", to do wyboru mamy dwa rodzaje akumulatorów. Może to być EFB (Enhanced Flooded Battery) oraz AGM (Absorbent Glass Mat). Ze względu na specyficzny sposób użytkowania, "zwykłe" akumulatory mogą stracić nawet połowę objętości już w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia używania ich w samochodzie z napędem "start-stop." Posiadając samochód z systemem tego typu, musimy mieć świadomość, że żywotność naszego akumulatora będzie wynosić maksymalnie pięć lat.
Akumulatory obsługowe to akumulatory, w których trzeba samodzielnie uzupełniać elektrolit. W przypadku akumulatorów bezobsługowych nie ma konieczności samodzielnego uzupełniania elektrolitu, choć nadal mamy taką możliwość, poprzez zdjęcie całej pokrywki akumulatora. W przypadku akumulatorów żelowych, znajdujący się w środku elektrolit, ma postać żelu – jest to kwas z krzemionką. Ze względu na niewielkie rozmiary, dużą wydajność oraz odporność na wstrząsy, ten rodzaj akumulatorów jest szczególnie polecany do motocykli oraz samochodów sportowych.
Ze względu na różnorodność modeli dostępnych na rynku, warto przed zakupem określić, jakie parametry powinny cechować nasz akumulator. Poszukując modelu, który spełni nasze oczekiwania, warto odwiedzić sklep internetowy iParts.pl, w którym znajdziemy bogatą ofertę akumulatorów, dedykowanych różnym samochodom.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz