Ekipy rozpoczynają pracę w piątkowy wieczór i pracują intensywnie aż do poniedziałkowego poranka. W ten sposób prace mogą odbywać się bez większych utrudnień w ruchu, intensywnie, a przy tym nie odbija się to negatywnie na trwałości nawierzchni. Tak opisywane są tak zwane ''naprawy weekendowe'' prowadzone między innymi w Warszawie.
Wprowadzenie takiego rozwiązania do Olsztyna proponuje radny klubu Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Wiktor Wójcik, który złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.
Radny zaproponował przygotowanie programu naprawy dróg w Olsztynie, poprzedzonego raportem o stanie technicznym nawierzchni ulic.
W budownictwie drogowym są znane i wdrażane nowe technologie poprawiające szybkość oraz skuteczność naprawy dróg miejskich. Przykładem takich działań są prowadzone od kilkunastu lat remonty ulic Warszawy wykonywane w technologii nazywanej ''frezowanie i wzmocnienie'' lub ''naprawy weekendowe''. Wysoka jakość zrealizowanych tą metodą napraw zachęca do wprowadzenia jej również w naszym mieście
– czytamy w interpelacji radnego.
Radny Wójcik wskazuje też, że proponowane przez niego rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale ma również uzasadnienie ekonomiczne.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów, który zajmuje się zagadnieniem szybkich remontów, opracował propozycję rozwiązań materiałowych i technologicznych, które zapewniają nawierzchni odporność na deformacje trwałe oraz pękanie. Zastosowana technologia ma uzasadnienie ekonomiczne. Ponoszone w tym przypadku nakłady stanowią w zależności od kategorii drogi, od 30 do 40 proc. wydatków na typową przybudowę nawierzchni ze wzmocnieniem konstrukcji, albo od 10 do 20 proc. ceny głębokiej przebudowy nawierzchni
– argumentuje Wójcik.
Radny złożył również wniosek o przygotowanie przez ZDZiT danych o ulicach Olsztyna, które mogłyby być objęte przedstawionym programem.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz