"Narodowe Czytanie" to akcja promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Podobnie jak w latach ubiegłych do akcji włączyło się wiele miejscowości z naszego regionu. Poza stolicą Warmii i Mazur utwór Zapolskiej czytano m.in. w Elblągu, Ełku i Mrągowie.
W Olsztynie publiczność zgromadzona wokół sceny staromiejskiej mogła posłuchać pierwszego aktu "Moralności pani Dulskiej" w interpretacji olsztyńskich bibliotekarzy.
- Utwór Gabrieli Zapolskiej to dzieło, które niejednokrotnie gościło na scenie naszego teatru - powiedział tuż przed wydarzeniem prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
I dodał: - To, jaką literaturę wybraliśmy, to nie decydowała ostatecznie Para Prezydencka, a mieszkańcy Polski, którzy z całego katalogu propozycji mieli możliwość, poprzez głosowanie, wybrać dany utwór. To bardzo cenna inicjatywa i dobry wybór, bowiem Zapolska pokazała w nim nasze mieszczaństwo. Jego obłudę i fałsz, która, niestety, w tamtych latach miała miejsce. Utwór zawiera ważne przesłanie, które mówi nam, że ze złem należy walczyć.
W poprzednich latach "Narodowe Czytanie" w stolicy Warmii i Mazur odbyło się m.in. na dziedzińcu zamku, w parku Centralnym, przy ulicy Rodziewiczówny, czy też w odnowionej zajedni trolejbusowej.
"Moralność pani Dulskiej" to dramat Gabrieli Zapolskiej i jedno z jej najważniejszych dzieł. Prapremiera tego utworu odbyła się w 1906 roku w Krakowie, a wydany został on w Warszawie w 1907 r. W dramacie autorka krytykuje obłudę, hipokryzję oraz fałszywą moralność, przekazując czytelnikowi uniwersalne przesłanie – potrzebę walki o społeczną sprawiedliwość.
Komentarze (25)
Dodaj swój komentarz