Przypomnijmy, firma Rank Progress właściciel części gruntu (wykupionego od PUDiZ-u - red.) pomiędzy Jarotami a Nagórkami, od 2012 roku planowała budowę obiektu ''Makroregionalne Centrum Handlowe Jaroty''. Latem 2013 roku ratusz wydał decyzję środowiskową w tej sprawie.
Grunty między Jarotami a Nagórkami były w tym czasie przedmiotem nowego planu zagospodarowania przestrzennego, który w ubiegłym roku został uchwalony przez miejskich radnych, a któremu przeciwni byli mieszkańcy olsztyńskich ''sypialni'' oraz społecznicy skupieni wokół Forum Rozwoju Olsztyna. Jak tłumaczyli - ten plan zezwalał na budowę centrum handlowego, którego powierzchnia byłaby 3 razy większa niż obszar jaki zajmują Real i Praktiker wraz z parkingiem. Uchwała przewidywała budowę 4-pasmowej drogi oraz zmniejszenie wielkości terenów zielonych. Plan nie zawierał również dokładnych wytycznych dotyczących wyglądu obiektu – co nie gwarantowało kontroli nad tym, jak miałyby wyglądać handlowe giganty.
Plan mimo głosowania radnych został zakwestionowany i unieważniony przez wojewodę w ubiegłym roku. Inwestor – firma Rank Progress wystąpiła więc o pozwolenie na budowę na podstawie poprzedniego planu zagospodarowania.
Teraz okazuje się, że ratusz odrzucił ten wniosek z racji niezgodności projektu budowy obiektu z planem zagospodarowania. Na czym konkretnie polegają niezgodności projektu spółki z planem zagospodarowania dla terenu, na którym obiekt miałby stanąć?
Jak udało nam się dowiedzieć w ratuszu, chodzi między innymi o fakt, iż projekt zagospodarowania terenu lokalizuje wjazdy w innym położeniu niż wskazane w planie miejscowym, czy pomija obowiązek lokalizacji ciągu pieszego przy północnej krawędzi obszaru. Lokalizacja głównego dojazdu do Centrum Handlowego, czy parkingu jest całkowicie sprzeczna z rysunkiem planu miejscowego.
Przypomnijmy, Makroregionalne Centrum Jaroty miało składać się z marketu budowlanego, parku handlowego oraz wielosalowego kina.
Jakie są dalsze plany inwestora?
- Spółce Rank Progress, od samego początku swojej obecności w Olsztynie, zależy na prowadzeniu konstruktywnej współpracy z miastem, czego dowodem są m.in. umowy o współpracy, podpisane z Gminą Olsztyn w sierpniu ubiegłego roku. W ich ramach inwestor zobowiązał się do przeprowadzenia inwestycji drogowych wokół planowanego obiektu, a także wybudowania na tym terenie zbiornika retencyjnego na odprowadzenie wód opadowych, co rozwiązałoby problemy związane z gospodarką wodami deszczowymi w tej części miasta. W związku z powyższym, Rank Progress jest zaskoczony decyzją władz miasta Olsztyna. Podczas prowadzenia postępowania administracyjnego przez Urząd Miasta w Olsztynie, inwestor dostarczył wszelkie dokumenty, do których uzupełnienia został wezwany, a termin wydania decyzji był planowany przez Organ prowadzący na koniec stycznia/pierwszy tydzień lutego 2015 r. W obecnej sytuacji spółka przygotowuje odwołanie od wydanej decyzji do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego - informuje Justyna Iżycka reprezentująca inwstora, firmę Rank Progress.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz