Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2023-09-07 14:27

Mateusz Sikorski

''Nie ma rozwoju samorządu bez biznesu''. W Sile odbyło się Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii [ZDJĘCIA, WIDEO]

''Nie ma rozwoju samorządu bez biznesu''. W Sile odbyło się Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii [ZDJĘCIA, WIDEO]
W Sile w gminie Stawiguda odbyło się Forum Gospodarcze Szlaku Świętej Warmii
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

We wtorek (5 września) w położonej w gminie Gietrzwałd wsi Siła zebrali się przedstawiciele lokalnych władz z 33 samorządów, współpracujących w ramach Szlaku Świętej Warmii. Razem z lokalnymi biznesmenami rozmawiali o promocji Warmii jako unikalnego regionu - nie tylko w skali Polski, ale i całego świata.

reklama

Na miejscu spotkała się ponad setka warmińskich przedsiębiorców oraz przedstawiciele wielu samorządów. Wspólnie wskazywali kierunki strategicznych działań, mających zdynamizować rozwój gospodarczy regionu poprzez rozwój turystyki. 

Realizator wydarzenia, Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów - Szlak Świętej Warmii, jest projektem promocyjno-gospodarczym zainicjowanym przez władze powiatu olsztyńskiego w czerwcu 2020 roku. Obecnie zrzesza on aż 33 samorządy oraz licznych partnerów. 

Na trzech częściach przemówienia na temat walorów turystycznych, przyrodniczych i biznesowych Warmii, oraz prowadzeniu lokalnych przedsiębiorstw wygłosili m.in. starosta olsztyński Andrzej Abako, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego prof. Stanisław Archemczyk, prezes Zarządu spółki projektu Rybaki Łański Rafał Szczepański, rzecznik powiatu olsztyńskiego Wojciech Szalkiewicz czy prezes WMARR S.A., Marek Karólewski. 

Program wydarzenia:

"Idea gospodarcza projektu turystycznego Szlak Świętej Warmii" - Andrzej Abako, przewodniczący stowarzyszenia SŚW

"Warmia - tożsamość krainy" - prof. Stanisław Achremczyk, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego

"Czy Warmia może być alternatywą dla Mazur?" - Marcin Galibarczyk, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu UM

"Warmia oczami blogerki" - Monika Sztorc, przewodniczka po Warmii

"Czy turystyka pielgrzymkowa ma sens?" - Rafał Szczepański, prezes Zarządu Spółki Projektu Rybaki Łańsk

"Czy lokalna gospodarka może skorzystać na projekcie Szlak Świętej Warmii?" - panel dyskusyjny

"Czy warto inwestować w promocję produktu lokalnego?" - Wojciech Szalkiewicz, rzecznik Powiatu Olsztyńskiego

"Turystyczne pocztówki ze Szlaku Św. Jakuba" - Bożena Olszewska-Świtaj i Tomasz Czarniewski

"Zmiany na rynku ubezpieczeniowym a rola brokera w zarządzaniu ryzykiem klienta" - Szymon Piotrowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Jednostek Administracji Publicznej Mentor S.A.

"Pożyczka na rozwój turystyki ze środków Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej" - Maciej Henkiel, BGK

"Jak i gdzie szukać środków finansowych na rozwój MŚP?" - Marek Karólewski, prezes WMARR S.A. w Olsztynie

Bardzo się cieszę, że przede wszystkim przedsiębiorcy przyjęli zaproszenie, żebyśmy wspólnie porozmawiali o tym, co w przyszłości razem musimy robić, żeby region warmiński stał się znany w Polsce i na całym świecie - mówił przed otwarciem wydarzenia starosta olsztyński Andrzej Abako, będący jednocześnie przewodniczącym stowarzyszenia. - Idziemy ideą połączenia szlaku pielgrzymkowo-turystycznego ze szlakiem gospodarczym. 

Największym zainteresowaniem cieszył się panel o tytule "Czy lokalna gospodarka może skorzystać na projekcie Szlak Świętej Warmii?". W panelu udział wzięli lokalni inwestorzy i biznesmeni: Andrzej Dowgiałło, Mirosław Hiszpański, Małgorzata Ofierska, Jarosław Klimczak, Rafał Szczepański i Wiktoria Świdwa. W rolę moderatora wcielił się wiceprzewodniczący stowarzyszenia SŚW, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski. 

Warmia to przepiękne miejsce, które można reklamować turystycznie. Nasz napęd gospodarczy to właśnie lokalny biznes - mówił. - Szlak daje duże możliwości rozwoju naszego regionu. W Lidzbarku Warmińskim rozwijamy turystykę uzdrowiskową, ale także jako element historyczny. Myślimy perspektywicznie, na przyszłość, z całym regionem. 

Jedną z wymienianych przez władze stowarzyszenia inwestycji, mające przyciągnąć turystów na Warmię, jest budowa parku rozrywki. Za inwestycję odpowiada firma PTAK S.A., potentat branży ubraniowej. Jako miejsce budowy wyznaczono gminę Olsztynek. 

O gospodarczej stronie Szlaku Świętej Warmii wypowiedział się także Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda, będącą najszybciej rozwijającą się i jedną z najbogatszych gmin w Polsce, a także skarbnik stowarzyszenia. 

Każda z gmin na szlaku ma niesamowity potencjał i możemy się wszyscy czymś pochwalić - wyjaśniał. - Stawiguda, będąc bramą od strony Warszawy, wita wszystkich gości. Można tutaj zobaczyć świetne tereny pod względem inwestycyjnym, historycznym. Tym właśnie charakteryzuje się Warmia - różnorodnością. 

Pełen zapis wszystkich wystąpień w ramach wydarzenia w filmie poniżej.

Organizatorzy I Forum Gospodarczego Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii

Instytut Badań i Edukacji Społecznej, Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii

Partnerzy wydarzenia

Powiat Lidzbarski, Powiat Braniewski, Powiat Olsztyński, Miasto Olsztyn

Patroni honorowi

Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Artur Chojecki Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Rektor UWM w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski, Metropolita Warmiński abp. Józef Górzyński

Partner Złoty

Ptak S.A.

Partnerzy Srebrni

Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Jutrzenka Dobre Miasto, BBI Development, Projekt Rybaki Łańsk, Mazury Golf & Country Club, KOMA, Mentor S.A., BMW Zdunek, Arbet Investment Group, Polmlek 

Partnerzy Brązowi

Warmiński Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, BGK, Antonious Caviar, Lasy Państwowe, Warmińso-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Hotel Krasicki, D.Dom, Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu, Warta, Budokop, Piekarnia Tyrolska, Olsztyn.com.pl, Res Energy, Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego, Fotowoltaika Gryźliny, Związek Pracodawców Prywatnych, fundacja Przyszłość Dla Dzieci, regionalny portal Warmii i Mazur Olsztyn.com.pl

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • all 2023-09-08 23:25:42 89.161.*.*
    Nie ma rozwoju samorządu bez regularnych, częstych i szybkich połączeń kolejowych - oraz bez nowoczesnego taboru kolejowego. Przekażcie tę tajemnicę niejakiemu Markowi Brzezinowi, honorowemu patronowi, marszałkowi województwa i kandydatowi na senatora w jednym. Dzięki decyzjom tego wrogo nastawionego do kolei typka - podróż z Olsztyna do Ostrołęki, Tłuszcza i Warszawy (start: grudzień tego roku) wymagać będzie przesiadki w Chorzelach, na granicy z woj. mazowieckim.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • pogadali 2023-09-08 09:59:29 79.191.*.*
    pogadali i się rozjechali
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • fghjghj 2023-09-07 20:52:08 178.36.*.*
    Święta i Warmia, ciekawy zestaw i określenie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • MŁODA1 2023-09-07 17:11:40 5.173.*.*
    Cytat z artykułu: ,,Razem z lokalnymi biznesmenami rozmawiali o promocji Warmii jako unikalnego regionu - nie tylko w skali Polski, ale i całego świata". Fakty: 1) Warmia i Mazury to jeden z 16 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Nasze regionalne firmy, co pokazały zrealizowane inwestycję, mogą być jedynie podwykonawcami 2) Już raz samorząd W-M próbował za kilka milionów złotych promować region aby uznać go za współczesny cud. Efekt: zmarnowane pieniądze bo mając do poparcia Alhambre i wieżę z Paryża wybierze zamulony kanał lub zamek w Olsztynie?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4

www.autoczescionline24.pl