Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-03-20 13:58

Aleksandra Sawczuk

„Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami”. Teatr Jaracza zaprasza na opowieść o gietrzwałdzkich objawieniach maryjnych

„Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami”. Teatr Jaracza zaprasza na opowieść o gietrzwałdzkich objawieniach maryjnych
Kadr z pokazu medalnego
Fot. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca spektakl pt. „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami”. Sztuka powstała przy współpracy reżysera Wiktora Rubina oraz dramaturżki Jolanty Janiczak. Premiera odbędzie się już w piątek (22 marca) na Scenie Margines.

reklama

Akcja spektaklu rozgrywa się w warmińskim Gietrzwałdzie w 1877 roku. Widzowie zostaną przeniesieni do czasów, jednych z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan, objawień maryjnych.

Wizjonerkami cudu są dwunastoletnia Barbara Samulowska oraz trzynastoletnia Justyna Szafryńska. Postać ukazująca się dziewczynkom, nakłania je do wstąpienia do zakonu Szarytek.

Podążając za dalszymi losami bohaterek, dowiadujemy się, iż Barbara pozostała w zakonie aż do śmierci, a następnie rozpoczął się proces jej beatyfikacji, natomiast Justyna w wieku trzydziestu trzech lat postanowiła potajemnie opuścić święte mury i rozpocząć nowe życie. Jak się okazało, życiorys Szafryńskiej obfitował w wiele niedopowiedzeń.

- Przyglądamy się losowi dziewczyny, który jest dość nieszablonowy. To, że Justyna postanowiła opuścić zakon, stanowi mocny gest, zwłaszcza, że życiorys drugiej bohaterki jest bliski świętości. Chciałabym, żeby sztuka uświadomiła widzom, że zagubienie nie jest żadnym błędem czy grzechem. Duchowość kobieca jest dosyć wyparta. Nie chodzi wyłącznie o kapłaństwo, ale o całokształt podejścia. To jest tylko pretekst, żeby spojrzeć na życiorys bohaterki i wyciągnąć wnioski dotyczące dzisiejszego świata. Bardzo podoba mi się, że w tym sezonie przyglądamy się lokalności – powiedziała portalowi Olsztyn.com.pl aktorka Milena Gauer, wcielająca się w rolę Justyny.

Podczas sztuki wystawianej w olsztyńskim teatrze, widzowie zostaną poddani refleksji czy religia stanowi źródło radości, czy opresji. Dodatkowym aspektem będzie przedstawienie ciężaru cudu. Dzieło stanowi interpretację twórców na temat losu, który mógł spotkać Szafryńską po odejściu z zakonu Szarytek.

- Mam nadzieję, że ten materiał wzbudzi jakąś refleksję, a historia Justyny Szafryńskiej, którą znamy tylko do połowy jej życia, zacznie być ponownie rozważana. Próbujemy zastanawiać się nad możliwymi scenariuszami. Nie wiemy, co działo się z bohaterką po wyjściu z zakonu. Chcemy zaprosić widzów do opowiedzenia tej historii – wskazał podczas rozmowy z naszą redakcją reżyser Wiktor Rubin.

Warto wspomnieć, iż dzieła Rubina i Janiczak cieszą się w naszym kraju ogromnym uznaniem. Spektakle twórców były wielokrotnie nagradzane w Polsce podczas najważniejszych festiwali, m.in. na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych czy Festiwalu Klasyka Polska w Opolu. W 2013 r. duet otrzymał również Paszport Polityki.

W spektaklu wystąpią, m.in. Milena Gauer, Radosław Hebala, Aleksandra Kolan, Barbara Prokopowicz, Marta Markowicz oraz Maciej Pesta.

Wszystkie miejsca na dwie pierwsze premierowe sztuki zostały już wyprzedane. Bilety na kolejne spektakle dostępne są pod wskazanym adresem: http://www.bilety.teatr.olsztyn.pl/rezerwacja/termin.html?id_wydarzenia=365.

@olsztyncompl We wtorek 19 marca w Teatrze Warmii i Mazur im. Stefana Jaracza @teatrjaraczaolsztyn odbyła się próba medialna, zapowiadająca spektakl w reżyserii Wiktora Rubina pt. „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami”. Sztuka przedstawia historię wizjonerek objawień maryjnych w Gietrzwałdzie z 1877 r. Premiera odbędzie się w piątek 22 marca na Scenie Margines. Zapraszamy! 🎭 #sztuka #aktor #historia #premiera #teatr #objawienie #gietrzwałd #olsztyn ♬ oryginalny dźwięk – olsztyn.com.pl - olsztyn.com.pl
Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Kecaw 2024-03-21 05:33:40 109.241.*.*
    W opinii wielu to jest typowa chrysianofobia . Cóż w Olsztynie jest liczna publika tych co upajają się takimi chrystianofobicznymi ,,sztukami”
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
  • €$£ 2024-03-20 16:37:49 172.99.*.*
    To już jakaś obsesja. Praktycznie nie ma sztuki w tym teatrze, w której reżyser w jakimś stopniu nie szydziłby z katolicyzmu. To budzi niesmak.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 9
  • Gejtrzwałd 2024-03-20 15:24:28 31.0.*.*
    To jest ..... Dramat
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
  • Ateista 2024-03-20 14:49:54 88.156.*.*
    Kolejny paszkwil obrażający ludzi wierzących. Chociaż jestem ateistą, to nie popieram nękania ludzi wierzących.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7

www.autoczescionline24.pl