Miron Sycz urodził się 3 stycznia 1960 roku w miejscowości Ostre Bardo (obecnie powiat bartoszycki).
Związany był przez całe życie z Górowem Iławeckim. To właśnie tam jako nauczyciel i kierownik internatu w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym rozpoczynał karierę zawodową. Na początku lat 90 XX wieku był inicjatorem założenia samodzielnej szkoły – Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania.
Sycz przez dwie kadencje - VI i VII - zasiadał w Sejmie, gdzie m.in. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Uczestniczył w pracach Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej, a także Polskiej Delegacji Polsko-Ukraińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.
W latach 1999-2007 był radnym sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. W lipcu 2015 roku został powołany na stanowisko wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego, które pełnił do tej pory.
W najbliższych wyborach samorządowych kandydował do sejmiku województwa z okręgu obejmującego Elbląg i północno-zachodnią część regionu
W czwartek (4 kwietnia) w godzinach wieczornych informację o śmierci samorządowca przekazał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Marcin Kuchciński. - Nie byłem na to gotowy... Żegnaj Mironie. Żegnaj Przyjacielu – napisał w mediach społecznościowych.
Pogrzeb Mirona Sycza ma się odbyć w najbliższy wtorek w Olsztynie. Zmarły zostanie pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu w Dywitach.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz