W maju na terenie Lidzbarka Welskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, którym podróżowali 39-letni Adam G. i 38-letni Mariusz K. W aucie funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli 2 sztuki broni długiej, z tłumikami i lunetami oraz ponad 300 sztuk amunicji. Mężczyźni zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji. W wyniku czego Adam G. został tymczasowo aresztowany, natomiast Mariusz K. otrzymał dozór policyjny.
Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w niespełna 3 miesiące poczynili szereg ustaleń w tej sprawie. Weryfikując powiązania różnych osób dotarli do tych, którzy zajmują się wyrabianiem, handlem, a także posiadaniem broni i amunicji.
Na początku sierpnia na terenie Brześcia Kujawskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Renault Kangoo. Z ustaleń kryminalnych wynikało, że podróżujący nim mężczyźni mogą posiadać nielegalną broń. 55-letni Stanisław S. i jego 17-letni syn Karol S. w aucie przewozili broń długą. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty. 55-latek został tymczasowo aresztowany, natomiast 17-latek otrzymał dozór policyjny. Policjanci ustalili także, że broń którą posiadał Adam G. pochodzi od 55-latka. Zgromadzone informacje doprowadziły policjantów do powiatu radziejowskiego, gdzie w mieszkaniu i pomieszczeniach gospodarczych 44-letniego mężczyzny znaleziono i zabezpieczono w sumie 44-sztuki nielegalnej broni i około 1000 sztuk amunicji. Kryminalni ustalili także, że mieszkaniec tego powiatu z zawodu jest rusznikarzem i prowadził kiedyś działalność gospodarczą związaną ze swoją profesją.
Po powiązaniach handlowych zatrzymanych dotąd osób policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ustalili kolejną grupę zajmującą się tym nielegalnym procederem.
W sierpniu 2012 roku kryminalni z Olsztyna uzyskali informację wskazującą na wytwarzanie oraz handlowanie bronią i amunicją przez mieszkańca powiatu zgierskiego. Łódzcy funkcjonariusze przez ostatnie tygodnie weryfikowali te informacje, starając się pogłębić operacyjną wiedzę i przełożyć ją na materiał procesowy stanowiący podstawę przedstawienia zarzutów. W rezultacie działań prowadzonych przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie i Łodzi ustalono, że 5 października 2012 roku na jednej ze stacji paliw w Kutnie ma dojść do transakcji sprzedaży broni i amunicji. W tym miejscu została zorganizowana zasadzka z udziałem antyterrorystów.
Około godziny 17.10 na teren stacji paliw podjechała mazda 626 na kujawsko-pomorskich tablicach rejestracyjnych. Po chwili dojechało audi A4 na zgierskich numerach. Kiedy funkcjonariusze upewnili się co do transakcji, wkroczyli do akcji. W ręce antyterrorystów wpadł 40-letni kupiec oraz 59-letni handlarz bronią i jego pasażerka. Na siedzeniu audi funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. lufę, tłumik, kolbę z mechanizmem spustowym, zamkiem oraz nagwintowaną tuleję czyli kompletne elementy składowe stanowiące całość karabinka.
Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, 59-latek - korzystając z dawnych doświadczeń zawodowych - wykonał tę broń na zamówienie myśliwego z gminy Baruchowo w powiecie kujawsko-pomorskim. W ramach rozliczenia miał otrzymać amunicję. Policjanci przeszukali mieszkanie handlarza, w którym znaleźli kilkanaście luf oraz innych elementów broni natomiast w domu kupca zabezpieczyli karabinek snajperski z tłumikiem oraz około 300 sztuk nielegalnie posiadanej amunicji. Do tej pory osoby te nie były notowane za przestępstwa kryminalne.
Śledczy z kutnowskiej komendy przedstawili duetowi zarzuty - grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratury zostali oddani pod dozór policyjny.
Do tej pory policjanci ustalili i zatrzymali w sumie 7 osób, które usłyszały zarzuty nielegalnego wyrabiania, handlowania oraz posiadania broni palnej i amunicji. Kryminalni zabezpieczyli około 60 sztuk broni i około 2 tys. sztuk różnego rodzaju amunicji.
Sprawa jest rozwojowa.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz