Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2020-07-13 19:00

Cezary Kapłon

Nieporozumienie z tabliczką ''Tu rośnie łąka kwietna''. Czytelnik: ''Łąki tu nie ma, tylko skrzyp''

Nieporozumienie z tabliczką ''Tu rośnie łąka kwietna''. Czytelnik: ''Łąki tu nie ma, tylko skrzyp''
Łąka kwietna na ul. Janowicza
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Łąka kwietna na ul. Janowicza dopiero rośnie. Jak się dowiedzieliśmy, pierwsze efekty będzie widać dopiero za miesiąc lub półtora. Tymczasem ustawiona tu tabliczka „tu rośnie łąka kwietnia” wprowadziła w błąd olsztynianina, który napisał nam, że żadnej łąki tam nie widzi.

reklama

Otrzymaliśmy wiadomość od czytelnika, który dokładnie obejrzał teren, na którym w niedalekiej przyszłości powstanie łąka kwietna na ul. Janowicza. To, co zobaczył, niezbyt mu się spodobało.

Przesłał nam zdjęcia z tabliczką „tu rośnie łąka kwietna”.

– Tu rośnie(!) łąka kwietna, czyli jest gotowa! Nie wygląda na to, żeby coś rosło. Zerwano darń, czyli warstwę próchniczną, pozostawiono brunatną skałę macierzystą (piach i glina), nie nawieziono nowej próchnicy. Może coś posiano? Ale chyba nie, bo rosną tylko rośliny pionierskie – widoczny skrzyp. W głębi stoi jedna budka dla owadów. I tak ma zostać? Ile to kosztowało? – dopytywał pan Piotr.

Zwróciliśmy się do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, aby wyjaśnili, w jaki sposób zagospodarowali tę łąkę.

– Teren przy ul. Janowicza jest specyficzny, ponieważ przy panujących warunkach atmosferycznych w głębszych warstwach gleby tworzą się zastoiska wody, co powoduje, że jest to idealne środowisko do rozwoju skrzypu. Dlatego wykonawca realizujący łąkę kwietną będzie dążył do takiego zagęszczenia roślin łąkowych, które doprowadzi do zagłuszenia chwastów – powiedział w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT-u.

Dodał, że z uwagi na powyższe, prace przy ul. Janowicza zostały odebrane warunkowo, a w przypadku, gdyby w ciągu dwóch miesięcy efekt okazał się niezadowalający, wykonawca jest zobowiązany do powtórzenia procesu zakładania łąki.

Urzędnicy wyjaśniają, że zerwana darń to zabieg celowy, który miał na celu usunięcie traw, aby młode rośliny łąkowe mogły spokojnie rosnąć.

– Przypominam, również że kwiaty łąkowe najlepiej rosną na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe. W takich warunkach trawy rosną wolniej i bardziej uwidaczniają się gatunki kwitnące. Dlatego też na terenach żyznych, a także podmokłych, z którymi mamy do czynienia przy ul. Janowicza, w Parku Centralnym i przy ul. Obiegowej zdecydowano się na zerwanie darni i uzupełnienie braków piaskiem. Pozwoliło to na rozluźnienie istniejącego gruntu i zapobiegło wprowadzeniu nasion niepożądanych chwastów, które mogłyby znaleźć się w dowiezionej ziemi – wyjaśnił Koronowski.

Inaczej wygląda sytuacja przy ul. Sielskiej i Tuwima, gdzie siedliska są suche i ubogie. Zabiegi agrotechniczne ograniczono tam do przemieszania gruntu istniejącego oraz wygrabienia masy roślinnej.

Jakie rośliny będą rosnąć na poszczególnych łąkach? W przypadku ul. Janowicza, Sielskiej i Tuwima będą to: bukwica zwyczajna, chaber driakiewnik, chaber łąkowy, cieciorka pstra, cykoria podróżnik, dziewanna pospolita, komonica zwyczajna, krwawnik pospolity, marchew zwyczajna, mydlnica lekarska, rumian barwierski, rzepik pospolity, szałwia łąkowa, świerzbnica polna, wiesiołek, złocień właściwy, żmijowiec zwyczajny, wyka kosmata, złocień polny, chaber bławatek, mak polny i kąkol polny.

Jeżeli chodzi o gatunki zasadzone przy ul. Obiegowej i w Parku Centralnym są to: złocień zwyczajny, komonica zwyczajna, firletka poszarpana, jaskier ostry, krwawnik pospolity, chaber łąkowy, marchew dzika, brodawnik zwyczajny, bukwica pospolita, krwiściąg lekarski, wyka kosmata, złocień polny, mak polny, chaber bławatek oraz kąkol polny.

Koszt całego zadania (wszystkie łąki kwietne) to: 110796 zł.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • pan Piotr 2020-07-15 09:02:50 88.156.*.*
    kwota 110 tysięcy powala !!!! Bo, czy warto? Obok wspomnianej "łąki kwietnej w budowie" przy ul. Janowicza, jest skarpa (obok przystanku tramwajowego) jeszcze nieskoszona, a rośnie tam wszystko, jak na łąkach poza miastem, jest kolorowo, aż iskrzy w słońcu i pachnie. Ale to chyba nieprawdziwa łąka, bo urzędnicy maja inną definicję na "łąkę kwietną". Uważnie przeczytałem proponowany skład mieszanki roślinnej; a co będzie, gdy pojawią się tam samosiejki: kupkówka pospolita, tymotka łąkowa, dymnica pospolita albo perz. Trzeba będzie wypielić !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • anka000 2020-07-14 20:38:10 89.228.*.*
    W tych pseudo-łąkach dziki buszują na ul.Orkana są całe legowiska dzików i rano można spotkać całe stada
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • mieszkaniec 2020-07-14 14:57:04 83.31.*.*
    We wskazanych przez rzecznika ZDZiT miejscach założono łąki kwietne za 110 tysięcy. W innych miejscach Olsztyna, gdzie nie koszono od dawna są ładniejsze łąki pełne polnych kwiatów i kwitnących chwastów. Wygląda to lepiej niż ta łąka rosnąca przy ul. Janowicza. Wniosek nasuwa się jeden, Urząd Miasta wie jak bezsensownie wydawać pieniądze.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • Emeryt 2020-07-14 12:23:12 176.221.*.*
    O suszy dawno zapomnieliśmy ale władze miasta mają pretekst b y nie kosić trawników a nawet pasów między jezdniami co mocno ogranicza widoczność.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
  • nikonka 2020-07-14 08:17:56 83.16.*.*
    jest połowa lipca! To trzeba było robić w marcu a nie teraz... jak tam cokolwiek urośnie to ja jestem królewna śnieżka. No... skrzyp i inne urosną ale nie łąka kwietna.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
  • ET 2020-07-14 07:43:02 83.6.*.*
    Łąka nie rośnie, ona jest albo będzie, na łące rosną rośliny
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • jojo69 2020-07-14 07:03:37 83.5.*.*
    Rośnie oznacza że jest w trakcie jak wyrośnie będzie widać. A teraz może poważniejsze problemy?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0

www.autoczescionline24.pl