Krzysztof Penderecki jest zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich. Wśród wielu jego dzieł o tematyce religijnej uprzywilejowaną pozycję zajmuje Polskie Requiem.
Pierwszym impulsem do jego skomponowania było powstanie w 1980 roku Lacrimosy - utworu zamówionego przez Związek Zawodowy „Solidarność” z okazji odsłonięcia pomnika stoczniowców poległych w 1970 roku.
Szeroki oddźwięk jaki w społeczeństwie wywołało to dzieło sprawił, że już wówczas kompozytor zwierzył się z zamiaru skomponowania całego requiem, które poświęcone byłoby różnym wydarzeniom patriotycznym.
Kolejną jego część, Agnus Dei, Krzysztof Penderecki skomponował w 1981 roku i poświęcił pamięci swego przyjaciela, prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W 1982 roku z okazji beatyfikacji ojca Maksymiliana Kolbe powstało Recordare. A dwa lata później, w 1984 roku Powstańcom Getta Warszawskiego kompozytor zadedykował Dies irae, kolejną część tego wielkiego dzieła.
Potem powstały jeszcze Libera me Domine, dla uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu oficerów polskich oraz fragment instrumentalny – Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II per archi, który powstał po śmierci Jana Pawła II.
Pod batutą Krzysztofa Pendereckiego olsztyńscy melomani usłyszą Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wystąpią także Izabela Kłosińska - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Rafał Bartmiński - tenor i Piotr Nowacki - bas.
Na ten niezwykły koncert zapraszamy już 17 grudnia, w piątek, o godz. 19.00 do Kościoła Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Bilety do nabycia w kasie olsztyńskiej filharmonii.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz