Dziś jest: 19.09.2024
Imieniny: Januarego, Konstancji
Data dodania: 2017-10-03 09:52

Redakcja

Niszczejąca willa w Parku Centralnym zyskuje nowe życie. Będzie hostel [ZDJĘCIA]

Niszczejąca willa w Parku Centralnym zyskuje nowe życie. Będzie hostel [ZDJĘCIA]
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Zabytkowa willa w Parku Centralnym zmieniła się nie do poznania. Dotąd niszczejący obiekt na poddanym rekultywacji - terenie w zakolu Łyny, niebawem stanie się estetycznym hostelem.

reklama

Przypomnijmy, w 2013 roku miasto zakończyło rekultywację terenu poprzemysłowego dawnej gazowni leżącego przy ulicy Knosały w Olsztynie. Proces ten miał przyczynić się do uatrakcyjnienia tego terenu, a co za tym idzie do powstania tam nowej dzielnicy nad Łyną. Inwestycja zakładała zlikwidowanie ognisk zanieczyszczenia gruntu i wód podziemnych w wyniku usunięcia podziemnego zbiornika ze smołami pogazowymi, podziemnej infrastruktury i zanieczyszczonej gleby.

Dzięki wartej niemal 8 mln złotych inwestycji miejskiej, nieruchomości w centrum stały się atrakcyjne. Jeden z deweloperów wybudował tam ciekawe architektonicznie osiedle tuż przy zrealizowanym przez miasto Parku Centralnym.

Swojego lepszego jutra doczekała również zabytkowa, niszczejąca willa. Popadająca w ruinę, na skraju Parku Centralnego straszyła swoim wyglądem. W 2015 roku za 1,3 mln złotych nieruchomość kupił od miasta lokalny przedsiębiorca, który zaplanował odrestaurowanie budynku i przemianowanie go na estetyczny hostel dla około 30 gości.

Nowy hostel doczeka się również ciekawej oprawy. Dzięki środkom unijnym, które udało się miastu pozyskać, Zakole Łyny stanie się elementem naturalnego ciągu komunikacyjnego prowadzącego ze Starego Miasta i Parku Podzamcze do Parku Centralnego. W ramach projektu, przy Muzeum Nowoczesności powstanie plac  korespondujący z sąsiadującym Parkiem Centralnym, a także z przestrzenią, zaplanowaną przy budynku dawnej zajezdni trolejbusowej.

Sercem placu będzie fontanna typu dry-plaza. Trzy rzędy dysz z podświetleniem będą dawały pionowe strumienie wodne o różnej wysokości i konfiguracji. Pojawią się również elementy małej architektury: ławki, krzesła, podesty drewniane,  stojaki na rowery. Teren zostanie oświetlony a zieleń zagospodarowana. Plac będzie miejscem do wszelkiego rodzaju plenerowych wydarzeń kulturalnych. Natomiast przy Zajezdni Trolejbusowej powstanie parking.

Koszt projektu to ponad 4 mln zł, a  85 proc. kwoty (prawie 3,5 mln zł) miasto pokryje z otrzymanego dofinansowania unijnego. 

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Isruu 2017-10-03 18:58:47 94.254.*.*
    Hostel.. mi się marzyla tam super wykwintna restauracja, z muzyką na żywo fortepian, gitarra i tekie klimaty.. piękny ogród.. gdzie można pójść na romantyczną randkę, gdzie można iść na kolację gdzie mogą iść i starsi dojrzali lub młodzi dojrzali... A nie hostel....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5

www.autoczescionline24.pl