Wybrano wykonawców S16 pomiędzy Olsztynem i Biskupcem: Olsztyn Wschód-Barczewo (11,4 km) - wykonawcą tego odcinka będzie firma Budimex, która zaoferowała realizację za 507,4 mln zł. Barczewo-Biskupiec (18,2 km) - ten odcinek zostanie zbudowany przez firmę PORR za cenę 457 mln zł. Oferty były oceniane głównie pod kątem ceny oraz dodatkowych pozacenowych aspektów, takich jak przedłużenie gwarancji jakości na różne elementy drogi oraz obiekty inżynierskie.
Jednym z podkryteriów jest zagospodarowanie pozyskanego w trakcie budowy destruktu asfaltowego. Wprowadzono zmiany w dokumentach przetargowych, które uwzględniają stosowanie nowych technologii oraz wykorzystanie destruktu asfaltowego do budowy nawierzchni. Zmiany te wynikają z nowych przepisów ustawy oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W ramach dwóch głównych zadań powstanie droga klasy S o łącznej długości blisko 30 km. Planowana rozbudowa będzie przebiegać w śladzie obecnej DK16. Istniejąca droga zostanie przystosowana do parametrów klasy S. Prace będą polegać zarówno na dobudowie drugiej jezdni, jak i przebudowie konstrukcji niektórych odcinków obecnej drogi. Wybudowane zostaną dodatkowe jezdnie, które pozwolą na lepsze połączenie z przyległymi terenami. Powstaną nowe węzły drogowe o nazwach Wójtowo oraz Łęgajny. Istniejące węzły drogowe takie jak Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do parametrów klasy S.
W ramach inwestycji zostaną wybudowane nowe obiekty inżynieryjne, które umożliwią płynniejszy przepływ ruchu i poprawią bezpieczeństwo. Inwestycja obejmie także montaż urządzeń służących ochronie środowiska, w tym ekranów akustycznych. Zaplanowano budowę przejść dla zwierząt, które pomogą chronić faunę regionu.
Droga zostanie wyposażona w nowoczesny system zarządzania ruchem (SZR) oraz system preselekcyjny, który będzie ciągle monitorować ruch na drodze. Dla kierowców powstaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP), które umożliwią krótki odpoczynek w trakcie podróży. Dodatkowo, zostanie utworzony obwód utrzymania drogi ekspresowej w rejonie węzła Biskupiec. Planowane jest wykorzystanie nowych technologii, takich jak samowystarczalne oświetlenie węzłów, które będzie pozyskiwać energię odnawialną z wykorzystaniem magazynów energii.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowy z wykonawcami zostaną podpisane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Czas realizacji obu inwestycji to 39 miesięcy.
Komentarze (45)
Dodaj swój komentarz