Na jednej ze ścian akademika nr 2, który znajduje się w samym centrum Kortowa, pojawił się mural przedstawiający wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma jako studenta UWM.\
– Hasło „Gdyby Kopernik studiował dziś w Kortowie...” ma pobudzać wyobraźnię potencjalnego odbiorcy – powiedziała Małgorzata Śpiewak, autorka projektu. – Czy Kopernik słuchałby Radia UWM FM? Czy czytałby nasze „Wiadomości Uniwersyteckie”? Co więcej, czy byłby czynnym uczestnikiem organizowanej przez samorząd studencki Kortowiady? Jak by wyglądał, gdybyśmy mieli szansę spotkać go w miasteczku uniwersyteckim lub minąć się z nim w sali wykładowej? To tylko kilka z pytań, które mogą nam przychodzić na myśl, ale na pewno każdy z nas znajdzie ich znacznie więcej.
Wizerunek Mikołaja Kopernika nie jest taki, jaki pojawia się zazwyczaj na pomnikach. Słynny astronom został przedstawiony w sposób przyjazny studentom oraz radosny.
– W związku z tym, że znany nam obecnie wizerunek Kopernika możemy opierać jedynie na trzech obrazach olejnych z XVI wieku, nasza XXI-wieczna wersja jest ich całkowitym przeciwieństwem – przyznała autorka projektu. – Chcieliśmy, aby wizja kortowskiego Kopernika była przedstawiona w sposób jak najbardziej przyjazny studentom, bo to przecież oni tworzą charakter Kortowa, dlatego też stylistyka muralu związana jest z motywem radości i zabawy.
Pomysłodawcą muralu jest Bogusław Stec, kanclerz UWM, który zapowiedział, że w przyszłym roku w Kortowie pojawią się kolejne dzieła.
– Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się stworzyć przynajmniej dwa nowe – zaznaczył w rozmowie z UWM FM Bogusław Stec.
UWM jest jednym z organizatorów Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbędzie się w 2023 roku w Toruniu, Krakowie i Olsztynie. Przygotowują go wspólnie z UWM Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Polska Akademia Nauk. Inauguracja Kongresu odbędzie się 19 lutego w Toruniu, w 550. rocznicę urodzin astronoma.
16 listopada ubiegłego roku Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.
Przypomnijmy, że Mikołaj Kopernik był nie tylko członkiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej, lecz także m.in. astronomem i ekonomistą. To właśnie na Warmii prowadził swoje główne prace badawcze, jak chociażby „De revolutionibus”. W związku z tym w kwietniu 2021 r. środowiska kościelne, samorządowe i naukowe podpisały list intencyjny o woli współpracy w zakresie organizacji uroczystości na Warmii i Mazurach, zmierzającej do upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika i godnego uczczenia tego jubileuszu.
Czytaj również:
Za 2,5 mln zł Muzeum Warmii i Mazur stworzy grę z Mikołajem Kopernikiem
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz