Tych formalności jest tak dużo, że aby je spełnić to chyba trzeba zatrudnić dodatkową osobę. Najlepiej wykwalifikowanego księgowego. A i tak może dojść do tego, że nawet jeśli przedsiębiorca w trudzie i znoju wypełni kolejne arkusze wniosku to może po prostu rządowej pomocy nie doczekać. Tyle, że to byłoby już po wyborach prezydenckich. Oto list:
Ktoś jest ciekawy jak wygląda wniosek o odroczenie ZUS i czego oczekuje od nas rząd?
Proszę bardzo, 4 kartki do wypełnienia, a w nich to co musimy podać:- Dane wnioskodawcy, NIP, regon, KRS, Pesel
- Rodzaj i seria dokumentu potwierdzającego tożsamość
- Dane adresowe, telefon, e-mail
- Zaznaczenie o co wnioskujesz,
- Odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek - jakbyś miał wątpliwość- bogate uzasadnienie - wskaż w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuacje finansową Twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. Urząd zostawił pokaźne pół strony także żebyś czasem jednym zdaniem nie próbował opisać
- oświadczenie, że dane są prawdziwe i tu uwaga ujawnienie okoliczności wskazujących na wprowadzenie w błąd ZUS będzie skutkowało wiadomo czym. Żebyś mi nie próbował ZUS -u oszukać i w tej sytuacji nie wymusił odroczenia jak wcale tego nie potrzebujesz. Przemyśl to dobrze
- Następnie musimy tylko zaznaczyć formę opodatkowania w każdym z roku 2017, 2018 i 2019 - hmm nie wiem po co to komu... dlaczego np nie 2012?
- w kolejności przechodzimy na drugą stronę i z cierpliwością i wnikliwością wypełniamy takie proste i podstawowe dane jak:
- przychód w 2017, 2018 i 2019 roku
- koszty w 2017, 2018 i 2019 roku
- zaliczka na podatek dochodowy w 2017, 2018 i 2019 roku
- nakłady na środki trwałe w 2017, 2018 i 2019 roku
- dochód w 2017, 2018 i 2019 roku
- majątek firmowy w 2017, 2018 i 2019 roku
- zobowiązania firmowe w 2017, 2018 i 2019 roku
- zobowiązania firmowe krótkoterminowe w 2017, 2018, 2019 roku
- zobowiązania prywatne w 2017, 2018 i 2019 roku- gdy już jesteśmy zmęczeni szukaniem tych wszystkich danych, po około 50 segregatorach z dokumentami, albo nasze księgowe to wyciągną to dalej mamy tak:
- wskazanie uzależnienia od odbiorców (o co tu chodzi to już ochotna do pomocy władza nie informuje).- na końcu jest ocena płynności i tu możesz podać np że 80% nabywców nie realizuje płatności w terminie albo inne jakieś tam.
Uffff... nie, to jeszcze nie koniec! Ok zostaje tylko ostatnia strona, czyli wskazanie wsparcia jakie otrzymujesz i tu:
- czy jesteś w strukturze kapitałowej
- czy grupa kapitałowa jest jednym z kluczowych odbiorców
- czy otrzymałeś dotacje lub jakieś grantyOczywiście wskazanie lat 2017 i 2018 - hmm dlaczego pominięto 2019 ?
Ok. Masz gotowe prosty wniosek możesz wysłać. Czeka jeszcze ocena specjalnie powołanej KOMISJI- i może raczą Ci odroczyć - zaznaczam - odroczyć nie myl z umorzeniem - składki ZUS na 3 miesiące.
Komisja będzie się składać z kilku osób a Twój wniosek zostanie zdezynfekowany... żartuje. Oczywiście z tą dezynfekcją, bo reszta to prawda!Nie martw się, jak Ci nie odroczą to poinformują specjalnym pismem. Zapłacisz co miałeś mieć odroczone plus oczywiście należne odsetki za zwłokę. No przecież ok, nie krytykuj ich za to, urzędy, politycy, rząd to tylko LUDZIE i robią co mogą, by wykazać… potrzebę własnego istnienia.
Wniosek można ściągnąć ze strony ZUS - https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ulgi-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-koronawirusem/2545842
Mnie dziś przypadkiem wpadł w ręce, ale tak mnie to poruszyło, że postanowiłem się z wami podzielić swoimi wrażeniami. Uznałem, że warto was rozbawić. Taka odskocznia między walką o swoje biznesy a korona wirusem.
Trzymajcie się zatem polscy przedsiębiorcy. Jestem z Wami. Wasz premier. A może i prezydent.
Przedsiębiorca (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
Od redakcji: na temat samego wniosku (chyba z racji na ogólną krytykę) już się wypowiedzieli czynownicy ZUS. W oświadczeniu ZUS na początek dostało się Unii Europejskiej, która rzekomo „nie pozwala”. Ale prezes ZUS obiecał poprawę. Jak tylko Bruksela pozwoli. Oto fragment oświadczenia:
"Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do 1 strony"
- informuje prezes.
Oby nie było wedle starej dobrej zasady: „czekaj tatka, latka…”
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz