Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2020-12-28 18:00

Cezary Kapłon

Od przyszłego roku o umowach o dzieło trzeba będzie powiadomić ZUS

Od przyszłego roku o umowach o dzieło trzeba będzie powiadomić ZUS
Od 1 stycznia 2021 roku w życie wejdzie obowiązek informowania ZUS o zawarciu umów o dzieło
Fot. Kamil Smyk / Shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia będzie musiał prowadzić ewidencję umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy powiadomić ZUS. Można to zrobić wypełniając wniosek za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

reklama

Umowy o dzieło zawarte od 1 stycznia 2021 roku trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, formularz należy przesłać w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy. Najlepiej w tym celu skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych.

Zmiany przepisów zostały wprowadzone przez rząd, gdy weszła pierwsza tarcza antykryzysowa. Chodzi konkretnie o art. 22.

Od 1 stycznia 2021 roku będziemy gotowi na możliwość przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o zawarciu takich umów. Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło – przyznała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

I dodała: – Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych.

W formularzu mają być przekazywane wyłącznie ogólne dane dotyczące zamawiającego i wykonawcy, data zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy oraz jej przedmiot.

Prezes ZUS przyznała, że informacje posłużą do stworzenia bazy, która „pozwoli na ocenę skali tego zjawiska”.

Do zgłoszenia zawarcia umowy będą zobowiązani nie tylko płatnicy składek, ale również osoby fizyczne, które nie są zarejestrowane w ZUS jako płatnicy.

Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

– możemy przeczytać na portalu Bankier.pl.

Obowiązek ten nie obejmuje również podmiotów lub jednostek organizacyjnych, typu fundacje, stowarzyszenia czy spółki prawa handlowego, które nie są zobowiązane rejestrować się w ZUS jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • R.O. 2020-12-29 14:35:01 83.23.*.*
    Czyżby państwo szukało kolejnych pieniędzy u obywateli? Wierzyć się nie chce. Przecież ta władza tylko daje, nie zabiera. Przynajmniej tak mówią w telewizorze.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl