Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2015-09-18 08:42

ol

Oddzielne życie – wspólne dzieci. Co po rozwodzie?

W Polsce rośnie wskaźnik rozwodów: 5 lat temu wynosił 26 proc., w zeszłym roku już 36 proc. Ale nawet w trakcie lub po rozstaniu, rodzice mają wspólny priorytet: dobro dziecka. Czy porozumienie jest możliwe? Jak je osiągnąć?  

reklama

- Rozstanie z partnerem życiowym nie równa się rozstaniu z dziećmi – przekonuje Katarzyna Duńska, psycholog i doradca zawodowy. – Małżeństwa mijają, ale rodzicami jesteśmy na zawsze.

Duńska, coach ze stażem w programowaniu neurolingwistycznym (doświadczenie zdobyła na Instytucie M. Ericksona w Berlinie), przekonuje, że szansa odbudowania relacji z drugim rodzicem istnieje tylko wtedy, gdy wzniesiemy się ponad osobiste animozje. Współpracuje z portalem wspolnedzieci.pl, gdzie udziela porad psychologicznych m.in. o konsekwencjach nieobecności ojca w życiu córki. Zastanawia się, dlaczego czasem po rozstaniu rodzice wycofują się z kontaktu z dzieckiem?

- Paradoks polega na tym, że jeśli tak się dzieje to nie dlatego, że rodzicowi przestaje zależeć na dziecku, tylko dlatego, że tak bardzo mu zależy i tak bardzo przeżywa fakt, że nie może być z nim codziennie, że jego dziecko nie będzie się wychowywało w pełnej rodzinie – odpowiada Duńska, ekspert z wieloletnim stażem w pracy wychowawczej, doradczej i szkoleniowej. Psycholog zwraca się do dorosłych, szukających rozwiązania problemu w usunięciu się z życia pociechy: - Pamiętaj, że Twoje dziecko też przechodzi przez trudny czas i zwyczajnie Ciebie potrzebuje. Jeden rodzic nie zastąpi drugiego. Macie szansę na zbudowanie nowej, dobrej relacji, potrzebnej i dziecku, i dorosłemu.

Trudne momenty mogą się zdarzać, dlatego rodzic, oprócz samozaparcia do dalszych zmagań, potrzebuje też wsparcia. Na platformie wspolnedzieci.pl udzieli go nie tylko psycholog, ale i eksperci w dziedzinie prawa oraz pediatrii.Udzielą informacji na trapiące rodziców wątpliwości: czy należy szczepić dziecko przed podróżą zagraniczną? Jak ma się zawarcie kolejnego małżeństwa do zmiany nazwiska dziecka?

A Duńska przestrzega dorosłych przed pułapką egocentryzmu.

- Tkwiąc we własnych emocjach zapominamy o traumie, którą przechodzą dzieci –mówi psycholog o rodzicach, którym trudne uczucia przesłaniają i zniekształcają spostrzeganie nawet w drobnych sprawach. - Pierwsze ustalenia odnośnie dzieci trzeba podjąć dość szybko, byle sensownie.

Co warto ustalić na początku?

Podstawa to kwestia spotkań drugiego rodzica z dzieckiem. Nawet jeśli ustalił to sąd,istnieje możliwość weryfikacji terminów, i to bez konieczności spotkania z byłym partnerem twarzą w twarz, za pomocą systemu wspólnych decyzji – jednej z funkcjonalnościplatformywspolnedzieci.pl. W ustalaniunp. reguł dotyczących spędzania wakacji i świąt czy wyprawiania urodzinpomocny będzie też kalendarz czasu dziecka. Centrum zarządzania finansami dziecka jest istotne przede wszystkim dla osób, nie decydujących się na rozwiązanie sądowe: pozwala ustalić wzajemne zobowiązania rodziców do okazjonalnego pokrywania różnych kosztów. Rozstrzygnięcia sądowe również mogą być za zgodą obojga rodziców modyfikowane: nierzadko niemieszkający z pociechą ojcowiepokrywają dodatkowo wydatki związane z dziećmi np. finansują zajęcia pozalekcyjne albo kupują ubrania czy dokładają się do nowego roweru. Eksperci wskazują, że im więcej ustali się poza salą sądową tym lepiej wróży to wzajemnej komunikacji i sprawowaniu władzy rodzicielskiej przez obojga byłych małżonków.

- Nie da się wszystkiego przewidzieć i ustalić na początku – przyznaje psycholog. - Życie będzie weryfikowało wstępne ustalenia. Ale jeden cel musi być zawsze przed oczami rodzica: odpowiedzialność budowania nowej równowagi dla dzieci.

Więcej informacji na www.wspolnedzieci.pl

 

 

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl