Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2023-10-27 11:18

Mateusz Sikorski

Odwieczny dylemat studentów: akademik czy stancja?

Odwieczny dylemat studentów: akademik czy stancja?
Jeden z akademików, DS 10, został na rok akademicki 2023/2024 wyłączony z powodu remontu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W Kortowie początek października kojarzy się tylko z jednym - początkiem roku akademickiego. Wraz z jego nastaniem po raz kolejny wśród studentów rozgorzała debata dotycząca miejsca zamieszkania. Jedni wybierają stancje, inni zaś decydują się na akademiki. Dlaczego?

reklama

Według danych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiuje ok. 17 tysięcy osób. Każda z tych osób potrzebuje swojego "kąta" - miejsca do odpoczynku od nauki, pracy czy też imprez. Studenci nie mieszkający na terenie miasta muszą liczyć się z dwiema ścieżkami: wynajem pokoju na stancji, lub w akademiku.

Preferencją wielu studentów są właśnie akademiki. W tym roku na przybycie uczących się na UWM osób zarządzająca olsztyńskimi domami studenta Fundacja Żak przygotowała nieco ponad 2 tysiące miejsc. 

Wszystkie rozeszły się jak "ciepłe bułeczki" - mówił prezes fundacji Tomasz Wierzejski. - Zainteresowanie było większe i część studentów mogła skorzystać z opcji wpisania się na listę rezerwową. 

Jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów wynajmu pokoju w akademiku jest cena. Choć z powodu sytuacji na rynku wzrosły także ceny w domach studenta, nadal są one niższe niż w przypadku stancji. Według Wierzejskiego to właśnie dlatego akademiki "wróciły do łask". 

Za miejsce w pokoju trzyosobowym student płaci najmniej, bo 480 złotych. Najwięcej zapłacą wynajmujący pokoje jednoosobowe - maksymalny koszt takiego lokum to 740 złotych. 

Na podjęcie decyzji o zamieszkaniu w akademiku nie wpływa sama cena. Co uważają sami studenci? 

Lokalizacja oferuje pewną wygodę, ponieważ akademiki są bardzo blisko wydziału, na którym się uczę - mówił Bartek. - Większość czasu spędzam na uczelni, czas wolny na zewnątrz, a akademik służy głównie do odpoczynku. 

Pozytywne zdanie o kortowskich domach studenta ma także Zosia. Także wybrała akademik ze względu na bliskość wydziału. Ponadto cieszy ją "koleżeńska pomoc", na jaką zawsze może liczyć. 

Nie wszyscy z blisko 17 tysięcy studentów dostaną się jednak do akademika. Część z nich zdecydowała się na wynajem pokoju w oddzielnym mieszkaniu. Opcja taka na pewno jest droższa od domu studenta, ale posiada swoje własne zalety. 

Choć nadal można znaleźć pokoje w cenie zbliżonej do "jedynek" w akademikach, za stancję student płacić będzie średnio 900 złotych miesięcznie. Na wysokość opłat wpływa także lokalizacja: za pokoje położone w centrum lub w pobliżu uczelni wynajmujący płacić będą więcej. 

- Nie jest najtaniej, ale wolę pokój w mieszkaniu - mówi Wiktor. - Po pierwsze bardzo podoba mi się prywatność i spokój. Dodatkowo mam dość blisko i do uczelni, i na starówkę. 

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Lewica Razem! Władza należy do nas! 2023-10-30 16:29:32 88.156.*.*
    Olsztyn potrzebuje miejsca dla tysięcy uchodźców z Afryki, a to miejsce byłoby idealne jako mieszkania socjalne. Jak najszybciej nowy rząd i miasto powinni zapewnić im darmowe mieszkania oraz socjal, aby mogli godnie żyć.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
  • Sąsiadka 2023-10-27 20:17:35 81.190.*.*
    Studenci powinni też wziąć pod uwagę akustykę w blokach i to, że wiele rzeczy słychać np. dzieci zza ściany, mimo że nie robią nic złego - normalnie się bawią. Bo później są dziwne sytuacje typu zwracanie uwagi, że im za głośno (w dzień!), mimo że przez większość tygodnia nikogo nie ma w domu, bo wszyscy są w pracy, dzieci w przedszkolu, a później na zajęciach dodatkowych, a spać idą chwilę po 20. Niestety, ale nikt nie zabroni dzieciom się bawić klockami, bo sąsiadom przeszkadza. Drodzy studenci - bierzcie takie rzeczy pod uwagę i jak wam nie odpowiada, to idźcie do akademika - tam dzieci nie ma, a jak oczekujecie bezwzględnej ciszy do nauki, to polecam bibliotekę, a nie zatruwanie życia sąsiadom dziwnymi uwagami.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 15
  • Dylemat rozwiazany 2023-10-27 19:43:36 5.173.*.*
    Odwieczny demat dla studentow: przyjechać własnym autem czy autobusem Bo tramwajem nr 3 to bez sensu bo staje za daleko. Ale miasto robi studentom dobrze a nie mieszkańcom, którzy za tramwaj płacą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
  • mm2 2023-10-27 13:02:47 2a01:11cf:400b:*
    a na zdjęciu poczciwy DS10. Ile to wspaniałych wspominiem mam z nim związanych. Aż się łezka w oku kręci
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2

www.autoczescionline24.pl