Zyski ze stworzenia systemu turystyki zdrowotnej są wielorakie. Chodzi m.in. o podniesienie innowacyjności regionu i zadbanie o środowisko naturalne. Poza tym, większy ruch turystyczny oznacza rozwój lokalnej gospodarki. Aby ambitne cele mogły zostać zrealizowane potrzebna jest kooperacja wielu podmiotów. W tym celu w roku 2021 założono Konsorcjum Naukowo-Technologiczne „Zdrowe życie”. Kluczową rolę w przedsięwzięciu odgrywają władze województwa, które w sierpniu ubiegłego roku uruchomiły inteligentną specjalizację czwartą tzw. zdrowe życie.
- Hasło "zdrowe życie, czysty zysk" w naszym regionie funkcjonuje już ponad 10 lat – powiedział nam Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Wcześniejsza kampania "Mazury cud natury" też mocno obrazowała walory naturalne naszego regionu - przyroda, zdrowe powietrze, lasy jeziora. Wszystko to sprzyja zdrowemu życiu - dodał.
Potrzebny jest system nowoczesnej diagnostyki i wsparcia procesu leczenia, a także oferta turystyczna, która zatrzyma pacjenta w regionie i zachęci go do powrotu na Warmię i Mazury. W obu aspektach ważną rolę może odegrać Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który stanowi naturalną bazę intelektualną dla projektowania skutecznych rozwiązań.
- Uniwersytet jest platformą, na której można zderzać różnego rodzaju wizje, wypracowywać narzędzia i myśleć o innowacjach – przyznał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM i dodał - Zdrowe życie jest przedsięwzięciem, które popycha nasz region do przodu i trudno, aby uniwersytet w tym nie uczestniczył.
Z turystyki zdrowotnej w województwie warmińsko-mazurskim może korzystać szeroka paleta odbiorców. Chodzi zarówno o klientów indywidualnych z kraju i ze świata, ale też o firmy czy sportowców (w tym paraolimpijczyków, o czym mówił w swoim wystąpieniu Łukasz Szeliga, prezes Komitetu Paraolimpijskiego).
To, że warto promować Warmię i Mazury, jako jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko Polski ale też świata, podkreślał Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego. - Chcemy pokazać ludziom, którzy przyjadą do nas, że mamy przygotowaną ofertę turystyczną na najwyższym, światowym poziomie – powiedział.
Jako przykład nowoczesnych rozwiązań w kwestii opieki medycznej Abako podał Dom Pomocy Społecznej w Barczewie. Chodzi o zastosowany w DPS-ie innowacyjny projekt z wykorzystaniem technologii 4.0. W pokojach pensjonariuszy zamontowane są czujniki, które zamieniają zachowania ludzi na dane cyfrowe i analizują funkcjonowanie mieszkańca pod względem nagłej zmiany pozycji ciała, mogącej sugerować upadek. W takiej sytuacji system automatycznie powiadamia personel.
Koordynatorem działań konsorcjum jest Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna. Dr Jarosław Klimczak, prezes W-MROT podkreślił, że do inicjatywy dołączają kolejne podmioty.
- Dzisiaj do konsorcjum przyjmowaliśmy nowych członków, duże firmy z obszaru energii i nowych technologii. Podczas spotkania padło bardzo ciekawe hasło, aby Olsztyn pokazać jako europejską stolicę zdrowia. Jesteśmy jedynym regionem, który ma taką specjalizację (…) Skojarzenie naszego regionu z nowymi technologiami ale w obszarze zdrowia, mogłoby być doskonałą szansą na stworzenie nowych produktów turystycznych – zaproponował Klimczak.
Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego od wielu lat status uzdrowiska ma Gołdap. Starania o dołączenie do miejscowości uzdrowiskowych prowadzą władze Lidzbarka Warmińskiego. Miasto może pochwalić się szeroką bazą prozdrowotnych miejsc. Chodzi m.in. o tężnie solankowe czy Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny. Teraz przyszedł czas na „Pawilon zdrowia”.
- Turystyka uzdrowiskowa, czyli nowa inteligentna specjalizacja, na pewno rozwinie region Warmii, Mazur i Powiśla. W tym jest przyszłość - powiedział burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski. - Lidzę na to, że za niedługo Lidzbark Warmiński będzie drugim uzdrowiskiem w naszym województwie - dodał.
W uzdrowiskowe plany miasta wpisuje się działalność spółki Access Medica, która od wielu lat zajmuje się rehabilitacją m.in. prowadząc szpital rehabilitacyjny w Olsztynie.
- Naszym najbliższym i najważniejszym projektem jest budowa sanatorium uzdrowiskowego w Lidzbarku Warmińskim - zapowiedział prezes Access Medica, Michał Danowski.
Obok medycyny i turystyki, ważnym elementem rozmów była zielona energia. Odnawialne źródła energii z jednej strony pozwalają na oszczędność pieniędzy, z drugiej oszczędzają środowisko naturalne i stwarzają odpowiedni klimat do zdrowego odpoczynku. Według Tomasza Koprowiaka ze Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej wciąż jednak wiele samorządów w Polsce odkłada realizację zadań z zakresu OZE.
- Z bólem muszę stwierdzić, że nie wszędzie energetyka jest w centrum uwagi. Ja to rozumiem, bo zadania gmin są różne, często o wiele ważniejsze. Ale myślę, że energetyka, oprócz wody, kanalizacji, dróg, to podstawowe medium, którym trzeba się zająć – zaznaczył były burmistrz Kisielic, które zasłynęły z wdrażania OZE już w roku 1998.
OZE zainteresowany jest Związek Stowarzyszeń LGD9, który powstał z inicjatywy Fundacji "Kanał Mazurski", samorządów lokalnych gmin: Budry, Pozezdrze, Węgorzewo, Giżycko, Kruklanki, Miłki, Ryn, Wydminy i Srokowo oraz powiatu węgorzewskiego i giżyckiego.
- Dla nas czysta energia to czyste środowisko, a więc ochrona pięknych jezior mazurskich - podkreślała Barbara Dawcewicz, prezes zarządu związku. - W tej chwili zabiegamy o to, aby stworzyć spółdzielnie energetyczne (...) Po to, abyśmy oszczędzali nasze portfele i nie byli obciążani dużymi rachunkami, ale przede wszystkim po to, abyśmy wykorzystywali przez cały rok źródła energii. Latem energię słoneczną, a zimą energię wiatrową.
Jarosław Franczuk, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Lider w EGO", również wyraził zainteresowanie rozwojem regionu pod względem odnawialnych źródeł energii.
- Nasz Lokalna Grupa Działania dużą wagę przykłada do tego, aby edukować mieszkańców, aby inwestowali w odnawialne źródła energii (...) Chcemy, żeby takie miejsca jak chociażby świetlice wiejskie czy remizy strażackie były wyposażone ogrzewaniem przez pompy ciepła - powiedział prezes zrzeszenia obejmującego trzy powiaty: ełcki, gołdapski, olecki (EGO).
Wśród uczestników konferencji był też Adam Krzyśków z fundacji Pro-Masuria, która zajmuje się wspieraniem przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach.
- Jesteśmy obecni na konferencji na temat zdrowego życia, ponieważ zdrowe życie to umiejętne korzystanie ze środowiska, w tym z energii odnawialnej - wiatru, powietrza, słońca (...) Okazuje się, że na terenie naszego województwa dużym ograniczeniem w realizacji projektów jest brak możliwości przyłączenia do sieci przesyłowych - są niewydajne i przestarzałe. Myślę, że to jest nasze wyzwanie, jeśli mówimy o zielonym regionie i zrównoważonym rozwoju - powiedział Krzyśków.
Organizatorami konferencji byli: Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Z zaproszenia organizatorów skorzystało wielu przedsiębiorców zainteresowanych tematyką zdrowia i turystyki.
Był wśród nich prezes firmy Meden Inmed, Maciej Zinka. Firma działa na Warmii i Mazurach od wielu lat i kompleksowo wyposaża ośrodki świadczące usługi prozdrowotne.
- Widzimy tutaj perspektywę usług geriatrycznych, rozwoju systemów rehabilitacji oraz telemedycyny. Na wielu z tych rynków jesteśmy liderem. Chętnie wspomożemy wiedzą technologiczną klientów, które chcą realizować projekty - powiedział Zinka.
Firmę AED MAX, specjalizującą się w defibrilatorach, reprezentował Robert Pietras, który przyzał, że coraz więcej władz samorządowych wyposaża swoje tereny w sprzęt do ratowania życia.
- W Olsztynie jest około 30 urządzeń, są rozrzucone po mieście - w galeriach handlowych, sklepach. W Polsce największy projekt zrealizował ostatnio Koszalin, w którym zamontowano 40 defibliratorów. Znalazły się na kampusie akademickim, przy skwerach, placach zabaw, na kąpielskach wodnych (...) Defibrylatory skierowane są do wszystkich. Pomagają w ratowaniu życia przy NZK, czyli Nagłym Zatrzymaniu Krążenia. Dotyczy to około 40 tys. osób rocznie w Polsce - powiedział nam Pietras.
Aby sukces turystyki zdrowotnej w naszym regionie był możliwy, potrzebne jest działanie na wielu polach. Poza bazą noclegową i drogową, która jest podstawą, aby goście odwiedzili Warmię i Mazury, niezbędny jest rozwój oferty medycznej. Chodzi nie tylko o podstawowe usługi lecznicze i opiekuńcze, ale też oferty dedykowane np. seniorom. Przypomnijmy, że wedle statystyk ponad 40 procent Polaków to osoby powyżej 60 roku życia.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz