Raport „Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis” został zaprezentowany w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ranking klasyfikuje dokładnie 50 polskich miast pod względem stopnia, w jakim ich rozwój jest spójny z ideą zrównoważonego rozwoju. Główne obszary ujęte w rankingu to: społeczeństwo, środowisko i gospodarka.
Na pierwszym miejscu w klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis znalazła się Warszawa. Zajęła 1. miejsce w obszarze społeczeństwa i gospodarki. Stolica wypadła jednak niekorzystnie w obszarze środowiska, zajmując dopiero 44. pozycję. Podium rankingu uzupełniają Toruń i Wrocław, czyli duże, rozwinięte miasta, które są regionalnymi centrami ekonomicznymi.
W pierwszej dziesiątce z bardzo dobrymi wynikami znaleźli się przedstawiciele województw o najniższym PKB per capita, jak: Lublin (5. miejsce), Rzeszów (8.) i Olsztyn (10.).
Oznacza to, że budżet jest tylko jednym z czynników, który może zapewnić miastu sukces. Równie istotna dla miejskich decydentów powinna być spójna i zrównoważona wizja rozwoju oraz śmiałość w jej realizowaniu – czytamy w raporcie.
Jak oceniono Olsztyn?
- Olsztyn jest aglomeracją nastawioną na rozwój usług biznesowych - oceniają autorzy rankingu. - Stanowi atrakcyjną alternatywę lokalizacji firmy dla potencjalnych inwestorów, szczególnie tych nastawionych na współpracę z klientami z krajów nadbałtyckich czy Skandynawii. W mieście działają cztery strefy przedsiębiorczości, dysponujące wolnymi terenami rozwojowymi. Korzystne warunki do rozwoju dla nowych przedsiębiorstw sprzyjają tworzeniu miejsc pracy, co pozwala na systematyczne obniżanie poziomu bezrobocia.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz