Ponad 80 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych opuszcza zajęcia religii - informował jesienią ubiegłego roku "Głos Nauczycielski". Co szczególnie niepokojące z perspektywy Kościoła, dekadę temu proporcje były dokładnie odwrotne.
Tegoroczne dane nie odmieniły trendu. Gwałtowny odpływ uczniów z lekcji religii dotknął m.in. Łódź, gdzie jeszcze pięć lat temu na religię uczęszczało 38 tys. uczniów. W tym roku szkolnym jest ich o 10 tys. mniej.
Nie inaczej sytuacja wygląda w Warszawie. Według ankiety przeprowadzonej w październiku br. spośród prawie 221 tys. uczniów w stolicy na religię chodzi 44 proc. (rok temu 48 proc.).
Odsetek uczniów uczęszczających na religię maleje w Warszawie wraz z wiekiem. W szkołach podstawowych jest to 61 proc. (rok temu 64 proc.). Natomiast w liceach ogólnokształcących na religię uczęszcza 22 proc. uczniów (rok temu 27 proc.).
Ten sam trend widać też po wynikach olsztyńskich placówek. W przypadku szkół podstawowych z katechezy korzysta 79,3 proc. uczniów. Nigdzie liczba uczniów chodzących na religię nie spadła poniżej 60 proc., a w wielu placówkach przekracza 80 proc.
Tak wysokie wyniki można powiązać z sakramentami pierwszej komunii świętej i bierzmowania, do których przygotowuje się uczniów na etapie podstawówki. Kiedy jednak młodzież otrzyma stosowne wpisy do kościelnych akt, zainteresowanie religią drastycznie spada.
W bieżącym roku szkolnym na katechezę zapisało się 26,7 proc. uczniów olsztyńskich szkół ponadpodstawowych. Rok temu statystyki mówiły o 35,7 proc. Najniższy procent uczęszczających na religię odnotowano w tym roku szkolnym w LO nr I (6,91 proc.), LO nr V (11,76 proc.), Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 (7,55 proc.), Zespole Szkół Samochodowych (9,91 proc.) oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych (10,2 proc.).
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, gdzie na katechezę uczęszcza 77 proc., uczniów. Niewiele mniejsza frekwencja jest w ZSO nr 5 (prawie 65 proc.)
Czy mniejsze zainteresowanie lekcjami religii przekłada się na rosnące zainteresowanie etyką? Jak podaje Gazeta Wyborcza – zupełnie nie. W LO nr I uczniów uczęszczających na te zajęcia jest w tym roku szkolnym 15 (wobec 26 rok temu).
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz